30. výročie Nežnej v Nitre

30 rokov od revolúcie si v Nitre pripomenuli tam, kde to začalo – na ulici, na pešej zóne pred Domom módy.

Slovensko a Česko si v uplynulých dňoch pripomínalo 30. výročie Nežnej revolúcie viacerými podujatiami. Z diskusií o tom, čo nám Nežná dala a vzala, vzišli rôzne názory. Niektorí z nostalgiou spomínajú na minulé časy, iní sú vďační za možnosti, ktoré dnes ako krajina máme. Z viacerých príhovorov, nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v Nitre zazneli myšlienky, podľa ktorých má krajina dnes mnoho mínusov, ale na rozdiel od minulosti s nimi môžeme niečo robiť. Máme na to slobodné voľby.

Primátor apeloval na mladých ľudí.

V Nitre sa na Nežnú spomínalo 16. novembra na pešej zóne pri Dome módy, práve na mieste, kde sa ľudia stretávali aj počas novembrových udalostí ´89. Na rozdiel od Bratislavy či Prahy bola v Nitre viditeľne menšia účasť, najmä mladých ľudí. Primátor Nitry príhovor adresoval aj im. Pripomenul roky vraždenia, väznenia a mučenia ľudí, ktorí padli za obeť totalitnému režimu. „Nežná revolúcia je najdôležitejším míľnikom v našich novodobých dejinách. Jej 30. výročie je príležitosťou na ohliadnutie a zamyslenie sa,“ povedal primátor Marek Hattas. Spomenul tiež murál, ktorý už stihol rozdeliť Nitranov na niekoľko táborov. „Nech je tento murál pripomienkou nielen toho, že sa nám pred 30 rokmi narodila demokracia, ale aj toho, že ak chceme našu krajinu odovzdať ďalším generáciám, je našou povinnosťou sa o slobodu a demokraciu starať,“ dodal primátor.

Pamätníci Darina Kárová (riaditeľka festivalu Divadelná Nitra), Lujza Bakošová a Ivan Mačura spomínali na priebeh revolučných dní. „Z ulíc a pódií mizol strach, rástla energia, rodil sa občan. Vtedy bol každý jeden okamih zásadný. Nebolo chvíle, hodiny či dňa, aby sa niečo absolútne prelomové nestalo,“ vraví Lujza Bakošová, ktorá v ´89 stála pri vzniku nitrianskej Verejnosti proti násiliu a bola šéfredaktorkou prvých slobodných novín Nitrianska verejnosť. Ich vznik, zrušenie vládnucej úlohy Komunistickej strany Československa a otvorenie hraníc do rakúskeho Hainburgu považuje za 3 najkľúčovejšie okamihy revolúcie.

Demokracia, nie však anarchia a sloboda, nie však svojvôľa.

„Sú dve slová, ktoré najlepšie vystihujú spoločnosť po akej sme z námestí vtedy volali a dnes, áno aj s chybami, v nej žijeme. Tie slová sú: Demokracia, nie však anarchia a sloboda, nie však svojvôľa. A predsa sme mnohí oprávnene rozčarovaní. Nemožno nevidieť otrasnú špinu, ktorú na nás chrlia všetky gorily a threemy usvedčujúce zo zločineckej činnosti nielen tých v spoločenskom suteréne, ale aj ich kamarátov v najvýznamnejších štruktúrach štátu,“ ohodnotila súčasný stav krajiny Lujza Bakošová.

Na novembrové udalosti nemali rovnaký názor.

Počas príhovoru bývalého pedagóga UKF a predsedu VPN v Nitrianskom okrese Ivana Mačuru zhustla atmosféra. „Nemáte morálne právo tu rozprávať za nás za študentov a za pôvodnú VPN-ku,“ zaznelo z davu. Situáciu upokojilo vystriedanie rečníkov. Za politických väzňov vystúpili Ján Litecký-Šveda, predseda Zväzu protikomunistického odboja a Ondrej Fronc z Konfederácie politických väzňov Slovenska. „Dosiahli sme veľa, ale nie všetko. Stále musíme by na pozore a v strehu,“ povedal Ján Litecký-Šveda na margo pádu totalitného režimu.

Za študentov vystúpila Viktória Rigová, doktorandka Katedry histórie FF UKF v Nitre. „November roku 1939 a 1989 má dva spoločné menovatele – strach a neslobodu,“ povedala Viktória Rigová a vrátila sa ešte hlbšie do minulosti, k tragickým udalostiam novembra ´39, ktoré viedli k vyhláseniu Medzinárodného dňa študenstva. „Študetni a mnohí ďalší opäť zapĺňajú námestia, no verím, že vyspelá a kultivovaná spoločnosť 21. storočia už viac nenaletí na prázdne frázy, zastrašovanie a nenechá sa pohltiť demagógoiou,“ dodala doktorandka histórie.

Na podujatí bol aj štáb TV Nitrička. Viac uvidíte v reportáži Spomienka na Nežnú revolúciu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password