Aby strach nevyhral

Posledné týždne žijeme v obavách, nový koronovaírus sa stal strašiakom celého sveta.

Bez strachu sa žiť nedá, vďaka nemu sme opatrnejší, drží nás na uzde a mnohokrát nám zabráni urobiť veľmi zlé rozhodnutia. Hoci nie je dobré žiť bez obáv, psychológovia na celom svete sa zhodujú v tom, že nadmerné množstvo strachu zas negatívne ovplyvňuje náš život, čím sa znižuje jeho celková kvalita. Ako nepodliehať úzkosti, panike a stresu radí psychológ Peter Klubert.

„To, čo je veľmi dôležité, je v prvom rade rozumieť tomu, čo sa deje. Rozumieť tomu, aký ten vírus je, ako pôsobí, ako sa môžeme nakaziť, aby sme vedeli, čo urobiť preto, aby sme sa viac chránili.“

Pixabay

Ďalšia rada nitrianskeho psychológa spočíva v otvorenej komunikácii so svojimi blízkymi priateľmi a rodinou. Ak to situácia nedovoľuje a osobný rozhovor neprichádza do úvahy, netreba sa báť zavolať alebo využiť sociálne siete. „Jedna strana je prevencia na to, aby sme sa chránili, ale druhá vec je robiť veci, ktoré potrebujeme robiť prirodzene. Potrebujeme sa spájať, kontaktovať, zdielať. Mať priestor na zdieľanie je veľmi dôležité, lebo izolácia môže viesť k ešte väčším obavám, strachu a úzkosti,“ vysvetľuje Peter Klubert.

Vytvorenie denného režimu, ktorý jasne určí, čo budeme v daný čas robiť, pomáha tiež. Ak nemôžeme pracovať z domu, no napriek tomu musíme dodržiavať karanténu, na rad prichádza aj realizácia dávno odsunutých záľub. „Ak sme nemali dlho čas na čítanie alebo na venovanie sa nejakým koníčkom pre vyťaženosť v práci, tak teraz je priestor na to, aby sme to využili a dopriali si čas na oddych, regeneráciu, robenie vecí, ktoré nás uspokojujú,“ dodáva nitriansky psychológ.

Pixabay

Pre ešte viac informácii kliknite na našu reportáž z TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password