Ako byť po sviatkoch fit

Domácnosti odzdobené, koláče dojedené a sme späť v pracovnom režime. Koláče, zemiakový šalát či šampanské k uplynulým sviatkom nepochybne patria. Niektorí možno vedeli ustriehnuť tú správnu mieru. Pre ostatných prinášame rady, ako byť po sviatkoch opäť fit.

Vianoce a novoročné sviatky nie sú len časom rodinnej pohody, ale často aj obdobím hodovania. „Myslím si, že to tak patrí k sviatkom, k Vianociam a veď tak s mierou,“ hovorí jedna z obyvateliek Nitry. Niektorí pri príprave tradičných jedál obmenili bežné ingrediencie za také, ktoré sú považované zdravšie: „Tak napríklad aj vanilkové rožky robíme, či už zo špaldovej múky alebo aj tie sladidlá sa snažíme trošku obmedzovať“. Alebo sa rozhodli klasiku obmedziť na minimum: „Vyhýbam sa mastnejším jedlám aj zo zdravotných dôvodov, hlavne kvôli vysokému tlaku“. Prípadne sa počas sviatkov stravujú podobne ako počas roka: „Ja sa stravujem tak ako po ostatné dni. Netreba sa prejedať, treba zdravo jesť, aj ovocia viacej konzumujem“. Zneli odpovede Nitranov.

Ak ste sa v rámci novoročných predsavzatí rozhodli urobiť niečo pre svoje trávenie a fyzickú kondíciu, odborníčka radí ísť na to systémom pomalých krokov.

Najskôr je potrebné obmedziť sladkosti a ťažké mastné jedlá. „Zmenšiť porcie a prihliadnuť na to, aby sme sa na večeru neprejedali,“ hovorí majiteľka nitrianskeho fitness centra Katarína Plandorová. Podľa nej, žiadny extrém nie je dobrý. Na zmenu v strave a v pohybe treba ísť postupne. Naopak netreba jesť až do pocitu plnosti a vhodné je aj obmedziť alkohol, ktorý môže byť spúšťačom prejedania. Dôležité je dodržiavať pitný režim, samozrejme v podobe nesladených nápojov a vody.

Začať môžete klasickými drepmi, brušákmi a plankom.

„Sú to všetko cviky, ktoré vyzerajú veľmi jednoducho a človek by si myslel, že to predsa musí ovládať každý, lenže práve tým nesprávnym prevedením alebo prehnanou záťažou si môže viac ublížiť ako pomôcť,“ vysvetľuje Katarína Plandorová. Na začiatok sa odporúčajú skôr kratšie a častejšie tréningy s aktívnou regeneráciou vo forme prechádzky alebo plávania. Beh by si menej skúsení športovci, podľa odborníčky, mali nechať radšej na jar, aby si v aktuálnom chladnom počasí neprivodili ochorenie dýchacích ciest. A takisto sa pri behu netreba spoliehať na bežné oblečenie a obuv, ale radšej investovať do športových kúskov, v ktorých sa budete cítiť pohodlne.

Vo fitness centre môžete využiť aj trénera, ktorý vám pomôže so správnym prevedením cvikov a s úpravou vášho jedálnička. Znížite tak riziko, že sa vaše odhodlanie stratí po pár neúspešných týždňoch bez viditeľných výsledkov. V tom horšom prípade po týždňoch bolestí a odriekania. A nezadaní možno práve vďaka svojmu novému hobby nájdu spriaznenú dušu. Veď zdravý životný štýl sa určit lepšie udržiava vo dvojici.

Využiť môžete v tomto období aj zimné športy, ako je korčuľovanie, lyžovanie alebo snowboard. Na sánkovanie a guľovačky si zrejme ešte počkáme.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password