Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)
Nemusí to byť len neistota a strach z toho čo sa deje teraz, alebo z toho čo sa bude diať v blízkej budúcnosti. Stres nás sprevádza v podstate celý život, niekto ho zvláda lepšie, niekto horšie. Opatrenia zavedené s cieľom znižovať šírenie koronavírusu na Slovensku nás „zatvárajú doma“ a k ostatným rodinným alebo zdravotným problémom pribúdajú aj psychické. Časť z nich môže plynúť aj z nútenej izolácie.
Linky poskytujúce psychickú pomoc a podporu už zaznamenávajú zvýšený záujem o ich služby.
Napríklad internetová poradňa určená najmä pre mladých ľudí do 16. marca eviduje 662 chatov, v ktorých bolo spomenuté slovo korona/corona. „V týchto dňoch najčastejšie prichádzajú za našimi psychológmi na IPčko.sk vo zvýšenej miere mladí ľudia s obavami a strachom o vlastnú budúcnosť, no aj budúcnosť tých, ktorých majú radi,“ informuje poradňa IPčko. Mladí sa najviac pýtajú, ako majú tráviť čas v karanténe alebo ako zvládať stres pri čakaní na výsledky testovania. Ich reakcie na situáciu s koronavírusom sú podľa skúseností poradcov IPčka rozdielne, vyplývajú z najrôznejších faktorov, ktoré mladých obklopujú.
Samozrejme, nie všetkých najviac trápi koronavírus…
Ak vaše bežné zvládacie mechanizmy proti stresu a strachu už nie sú tak účinné, odborníci z IPčka odporúčajú hľadať nové. „Radi by sme mladým ľuďom odkázali, že so svojimi pocitmi nemusia zostávať sami. Sme tu pre nich na linkách dôvery a radi ich budeme s týmito pocitmi sprevádzať alebo hľadať s nimi nové techniky a možnosti, ako stres spoločne zvládnuť,“ uvádza IPčko.
Pomoc hľadajte na Mape pomoci.
Ak nemáte možnoť, alebo nechcete psychológa navštíviť osobne, na Mape pomoci nájdete kontakty na linky, ktoré ponúkajú psychickú podporu online aj offline. Sú tu aj kontakty na psychológov a psychiatrov v jednotlivých mestách alebo centrá pomoci.
Koronavírus je hlavnou témou aj na Linke detskej istoty (LDI). „Od marca 2020 až v 90 % volaní detí a mladých ľudí rezonuje téma koronavírusu,“ informuje LDI. Niektorým deťom doma nie sú informácie jasne, zrozumiteľne a primerane veku vysvetlené, pritom na LDI ich dostanú anonymne 24 hodín 7 dní v týždni. Pomoc pre deti aj rodičov poskytuje aj Linka detskej dôvery.
Dospelých zase môže trápiť strach o zdravie a finančnú neistotu rodiny.
Ekonomika Slovenska aj iných krajín v týchto časoch pokrivkáva a vyhliadky do budúcnosti nie sú zatiaľ pozitívne. Stres a duševný stav môže viesť k závislostiam či domácemu týraniu. Ani telefonát s dobrou kamarátkou niekedy nemusí stačiť, ak to tak cítite, zavolajte odborníkom. Pre dospleých je určená Linka dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie.
Aj Nitrianske biskupstvo zriadilo telefonické linky. Pomoc poskytujú kňazi.
„Linky sú jedným z príspevkov biskupstva do súboru opatrení, ktoré prijal a schválil krízový štáb mesta Nitra v záujme zmierňovania následkov stavu zapríčineného coronavírovou pandémiou a opatreniami prijatými pre elimináciu jej šírenia,“ informuje diecéza.
Poradenské služby muselo pre opatrenia obmedziť aj nitrianske Centrum Slniečko, ktoré sa zameriava na pomoc obetiam domáceho násilia. Poradňu môžete stále kontaktovať telefonicky alebo e-mailom.
Kontakty na linky a poradne online aj offline: