Bude po novom zákaz chovu zvierat v osadách?

Petíciu za zákaz chovu mačiek a psov v osadách, kde sa vyskytlo týranie zvierat, podpísalo cez 53 tisíc ľudí.

Iniciátorkou petície je Slovenka, ktorá sa rozhodla konať po tom, čo videla fotky utýraných psov v jednej z osád na Slovensku. „Tieto dva psy neboli jediné, ktoré tam žili v strašných podmienkach, ale bolo ich omnoho viac. Preto som sa rozhodla vytvoriť petíciu, v ktorej ide o to, aby bolo zakázané chovať psov či mačky v osadách, v ktorých už bol zaznamenaný akýkoľvek druh týrania zvierat. Nikto s tým nič nerobí,“ vysvetľuje iniciátorka petície.

O probléme s týraním a zanedbávaním zvierat vie aj poslanec MsZ. „Keď sa človek pozrie do dvorov, kde sa chovajú zvieratá, tie, ktoré sú voľne pustené, často vybehnú na ulicu, ale, čo je ešte horšie, veľa ich je uviazaných na reťazi,“ hovorí Pavel Varga, poslanec mestského zastupiteľstva v Nitre.

Ako ďalej uvádza, problém nerieši žiadny konkrétny zákon, nikomu nemôžete zakázať chovať zviera:

„Táto situácia je pomaly neriešiteľná, lebo v zmysle zákona nemôžete človeku niečo také zakázať,“ vysvetľuje Varga.

Problém je stále na bode mrazu a zvieratá trpia, sami si pomôcť nedokážu. O ich trápení vedia aj obyvatelia Dražoviec. „Psa vyhodia a nechajú ho napospas. Voláme ich „Nájdovia“. Máme tu viacero rodín, ktoré si vyhodených psov zobrali k sebe. Deti v osadách im robia zle a psy sú potom agresívne. Viackrát sa stalo, že pes niekoho pohryzol a potom sme museli volať mestskú políciu,“ hovorí obyvateľka Dražoviec.

Útoky psov však nie sú ničím výnimočné: „Z času na čas sa stane, že pes zaútočí, ale nejde len o tých z rómskych rodín, je to všade bežná vec, aj v iných lokalitách,“ dodáva Pavel Sabo, zástupca náčelníka Mestskej polície v Nitre.

Ochrana zvierat nie je podľa Iniciatívy Zvierací ombudsman prioritná, petícia môže navyše narážať na rozpor s našou platnou ústavou. „Zvierací ombudsman sa obáva, že znenie, ktoré bolo zverejnené v internetovej petícii, je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Nie je totiž možné chovateľom zakázať chovať zviera len na základe toho, kde majú bydlisko. Ale problém nelegálneho chovu zvierat, ako aj samotného týrania, je na Slovensku celospoločenský, netýka sa len rómskej komunity,“ odkazuje zvierací ombudsman.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password