Dali by ste cigaretu maloletému? Odpoveď zisťoval sociálny experiment aj v uliciach Nitry (VIDEO)

Youtuber hovorí o smutnom výsledku experimentu, aj o komentároch, ktoré problematiku zľahčujú.

zdroj: Youtube kanál To je ten náš Matúš

„Aktuálne zistenia prieskumu, vyjadrenia obchodníkov či kontrol poukazujú na dôležitú skutočnosť – dospelí zatvárajú oči pred fajčením detí, zľahčujú ho a tvária sa, že ich sa netýka. Omyl,“ vraví Bohumila Tauchmannová, ambasádorka iniciatívy Na veku záleží. Tá sa snaží zmeniť tolerovanie fajčenia a u mladistvých a znížiť predaj tabakových výrobkov neplnoletým.

„Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno,“ tvrdá Národný portál zdravia a vychádza pritom aj zo sociálneho experimentu spomínanej iniciatívy.

Experiment prebiehal formou tzv. mystery shoppingu v septembri tohto roka. Na spoluprácu oslovili influencera a youtubera Matúša Okajčeka, známeho pod menom To je ten náš Matúš. Ten na svojom Youtube kanáli zverejnil video, kde 17-ročná Dobromila a 16-ročný Eliáš oslovili náhodných okoloidúcich fačiarov a požiadali ich o cigaretu. „Smutný je nielen výsledok experimentu, ale aj komentáre, ktoré postupne pribúdali pod videom z experimentu na YouTube. Diskutujúci označili toto konanie fajčiarov za empatické a zľahčovali poskytnutie cigarety mladistvým tým, že sú aj horšie drogy,“ hovorí Matúš Okajček.

Takto to vyzeralo v Nitre (zdroj: Youtube kanál To je ten náš Matúš )

Prieskum ukázal, že až 95 % dospelých fajčiarov dvojici bez problémov cigaretu dalo, niektorí aj bez toho, aby sa pýtali na vek.

Ešte pred týmto pokusokm youtuber na svojom instagramovom profile položil jednoduchú otázku: „Dali by ste približne 14-ročnému dieťaťu cigaretu, ak by si ju do vás vypýtalo?“  Zareagovalo na ňu takmer 13 000 ľudí, z toho 85 % by nedalo a 15 % dalo. Na otázku: „Dali by ste cigaretu niekomu, kto má 16 alebo 17 rokov?“ reagovalo 14 000 ľudí. V tomto prípade by už cigaretu dalo 47 % by cigaretu, 53 % by nedalo.

foto ilustračná (pixabay.com)

Cigarety skúšajú aj deti medzi 11. a 14. rokom života, skúšanie nových vecí k tomuto veku patrí. Iniciatíva, Úrad verejného zdravotníctva a Slovenska obchodná inšpekcia prostredníctvom pravidelných kontrol a mystery shoppingu kontroluje, resp. snaží sa minimalizovať, aby sa z nevinnej mládežníckej aktivity stal patologický jav.

Dáta za posledné roky však ukazujú, že výsledky kontrol sú každý rok lepšie, ale podľa NPZ je stále potrebné hovoriť o tejto téme, „až kým sa nedosiahne zmena etického správania smerom k prirodzenému odmietnutiu tolerovania predaja aj poskytnutia tabakových výrobkov neplnoletým“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password