Hygienici opäť zmiernili pravidlá. Vďačíme za to priaznivej epidemiologickej situácii v našej krajine. O novinkách informoval Úrad verejného zdravotníctva SR. Asi najväčšou zmenou je zrušenie nákupné hodiny pre seniorov. Od stredy 3. júna ľudia nad 65 rokov vo vyhradenom čase nenakúpia. Po novom nesmie maximálny počet zákazníkov v prevádzke presiahnuť limit 1 osoba na 10 metrov štvorcových z plochy určenej pre zákazníkov. Povinné sanitárne dni v maloobchodných prevádzkach počas nedieľ zrušené neboli. V platnosti tiež ostávajú aj alternatívne podmienky, a to dodržiavanie dvojmetrového odstupu zákazníkov, v prípade zaradení verejného stravovania dvojmetrová vzdialenosť od stolov. Tie môžu byť po novom otvorené aj po 22. hodine, zrušený je i obmedzený počet ľudí pri jednom stole.
Uvoľňovanie opäť zmiernilo pravidlá nosenia rúšok. Mať prekryté horné dýchacie cesty je stále povinné v interiéroch a na hromadných podujatiach.
Predpísaná vzdialenosť od cudzích osôb v exteriéri sa skracuje z päť na dva metre. Výnimku majú od 3. júna deti do troch rokov, osoby so závažnou poruchou autistického spektra a vodiči MHD v uzavretých kabínach. Rúška nemusia mať ani nevesty a ženísi počas svadby.
V prevádzkach divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení sa ruší povinná vzdialenosť sedieť dva metre od seba. Predaj vstupeniek musí byť zabezpečený tak, aby medzi obsadenými miestami ostalo vždy jedno miesto voľné. „Dvojsedačka alebo dve sedadlá vedľa seba môžu byť predané iby na požiadanie, a to pre rodinných príslušníkov alebo pre partnerov,“ informuje ÚVZ SR. Umelci už nemusia mať potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Hromadné podujatia sa od 10. júna budú môcť organizovať s maximálnym počtom 500 osôb. Od 1. júla až do konca roka sa tento počet zvýši na 1000 osôb.
V stredu dostali zelenú športové podujatia a súťaže. Zúčastňovať sa ich môžu aj diváci, no za jasne stanovených podmienok. Otvárajú sa vnútorné športoviská pre verejnosť, prírodné a umelé kúpaliská, wellness centrá vrátane tých v hoteloch, vnútorné priestory zoo a botanických záhrad, prírodné liečebné kúpele či doteraz zatvorené zariadenia starostlivosti o ľudské telo, ako napríklad kryokomory, hydromasáže či soľné jaskyne.
Denné stacionáre sú od dnes dostupné pre ľudí mladších ako 62 rokov. Postupne je podľa ÚVZ SR naplánované aj uvoľňovanie prijímania nových klientov do zariadení sociálnych služieb. V najbližších týždňoch môžeme očakávať i povolené návštevy.
Miernejším opatreniam sa môžu tešiť aj prevádzkovatelia hotelov. Odpadá povinnosť dodržiavať 24-hodinový odstup medzi ubytovanými klientmi. Ruší sa tiež podmienka pre izbu mať vlastné sociálne zariadenie. V taxíkoch zas môže byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka, zrušená je povinná 15 minútová prestávka medzi jazdami. Naďalej však pretrváva povinnosť dezinfikovať priestory.
Za hranice na dlhšie
V stredu premér Igor Matovič pred začiatkom rokovania s českým premiérom Andrejom Babišom oznámil obnovenie neobmedzeného režimu na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou. Šéfovia oboch krajín v rezidencii českého predsedu vlády dnes diskutujú o pandemickej situácii aj bliaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime.
Na voľnom pohybe sa však mali preméri dohodnúť už pred dvoma dňami.
„Od polnoci zo stredy na štvrtok zavádzame úplne voľný pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou,“ oznámil Igor Matovič. O pár hodín sa už budeme môcť slobodne pohybovať medzi oboma krajinami tak, ako to bolo pred vypuknutím pandémie. Podrobnosti obnoveného režimu však preméri oznámia až po spoločnom rokovaní.
Do polnoci však platí pôvodný režim – Česi na Slovensko a Slováci do Česka môžu vycestovať bez potrvednia o negativite na COVID-19 len na 48 hodín.
Na Slovensko môžu od utorka 2. júna od 7. hodiny bez povinnej domácej a štátnej karantény a bez preukázania sa negatívnym testom, prísť na 48 hodín aj osoby, ktoré sa na území ČR alebo v Maďarsku zdržiavajú a nemajú tam trvalý pobyt či prechodný pobyt. Je však potrebné sa na hranici preukázať najmenej dvomi hodnovernými dokladmi.
Od tohto dátumu môžu Slovenskom bez zastavenia prechádzať aj občania štátov Európskej únie, ktorí sa vracajú do krajiny, v ktorej majú občianstvo.
O výnimku pre tranzit nemusia žiadať ministerstvo vnútra, ako to bolo doteraz. Povinnosť žiadať o výnimku ostáva občanom krajín EÚ, ktorí cestujú do krajiny, v ktorej nemajú občianstvo. „V oboch prípadoch musia opustiť územie SR do 8 hodín, môžu sa zastaviť na nevyhnutné dočerpanie pohonných látok,“ uzatvára ÚVZ SR. Pred cestou je však kvôli rýchlo sa meniacej situácii vhodné overiť si podmienky vstupu do jednotlivých krajín.