Dlhý, Široký a Bystrozraký privandrujú po 40 rokoch do nitrianskeho Starého divadla

V 69. divadelnej sezóne predstaví Staré divadlo Karola Spišáka tri nové premiéry. Jednou z nich bude aj klasická rozprávka „Dlhý, Široký a Bystrozraký“, príbeh ktorý ožije pred očami detského diváka 25.októbra 2019.

Herci už majú za sebou čítačku hry plnej dobrodružstva, odvahy a najmä priateľskej pomoci. Dielo z pera Veřy Provazníkovej nadväzuje na pôvodnú verziu známeho českého literáta Karla Jaromíra Erbena. Klasické spracovanie pôvodnej predlohy Erbenovej rozprávky režíruje skúsený Kamil Žiška, ktorý sa na margo divadelnej hry vyjadril: „Chopili sme sa takej predlohy, ktorá vznikla možno už pred 40 rokmi, ale stále je živá a aktuálna. Nádejame sa, že deti stále zaujíma tento príbeh troch vandrovníkov a jedného princa, ktorý si ide nájsť svoju vyvolenú.“

Atmosféru tradičnej bábkovej hry dotvára aj scéna a dizajn bábok scénografky Nadi Salbotovej. „Kládli sme dôraz na farby, premenlivosť, aby to nebola nuda a aby to deti bavilo. Pokúšali sme sa nájsť ďalšiu nadstavbu tohto príbehu, čo je ten náš Strojčekosvet. Celé sa to odohráva v takom nie úplne klasickom svete. Máme tam vodovodné rúrky, veľa ozubených koliesok a záhadné kufre, ktoré sa otvárajú a každý skrýva tajomstvo. Tým sme sa snažili celé to ozvláštniť a dať tomu taký náš punc,“ priblížila prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva Naďa Salbotová.

Štýlom steampunku sú inšpirované aj bábky žijúce v tom zvláštnom, nie celkom obyčajnom svete. Soňa Mrázová tak postavy Dlhého, Širokého a Bystrozrakého predstavuje ako škriatkov.

Postavu Širokého stvárni herec Ivan Gontko. „ Povedať niečo o mojej postave nie je také jednoduché, ešte ťažšie je sa s ňou stotožniť, pretože na svojej postave pracujem viac ako 50 rokov, čo je na mne aj vidieť a doteraz som sa s ňou nestotožnil. Čo sa týka postavy Širokého, myslím si, že nie je v tomto divadle vhodnejšieho adepta,“ dodáva Gontko.

Dlhý, Široký a Bystrozraký nás naučia súdržnosti, dokážu nám, že aj nemožné sa môže stať skutočnosťou a že každý z nás je v niečom výnimočný. „Je to v podstate rozprávka o synergii, to by malo deti inšpirovať, že sa navzájom dopĺňame a nie je to príbeh individuality, ktorá sa presadzuje,“ vysvetlil režisér Kamil Žiška.

Staré divadlo má vo svojej ponuke aj viacero hier pre dospelých, jeho hlavným cieľom je však detský divák, preto sa vracia k základom bábkarstva a svoju pozornosť chce sústrediť predovšetkým na mladšieho detského diváka vo veku od štyroch rokov.

„V Nitre máme vynikajúce profesionálne divadlo pre dospelých a mládež a to je Divadlo Andreja Bagara. My si navzájom nepotrebujeme konkurovať, preto sú našim primárnym záujmom detskí diváci. Divadlo je svojou históriou a základmi bábkovým divadlom a bábkovým divadlom aj naďalej zostane,“ uzatvoril Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla v Nitre.

zdroj fotiek: facebook Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password