Dobrovoľníci pomáhajú zachrániť Čierny hrad

Čierny hrad, ktorý sa nachádza v pohorí Tribeč, chcú dobrovoľníci zachrániť.

Zrúcanina Čierneho hradu je situovaná na brale v Tribečskom pohorí. Vybudovaná bola na pravekom hradisku zo staršej doby bronzovej a neskorší stredoveký kamenný hrad bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený niekedy koncom 13. a začiatkom 14. storočia. Nachádza sa 13 kilometrov severne od okresného mesta Zlaté Moravce a 20 kilometrov od Nitry. Hrad je postavený v nadmorskej výške 573 m. n. m. na kamennom podlaží, spadá pod obec Zlatno a svojou prístupnosťou je vhodný pre každého nadšenca histórie a turistiky. V období stredoveku sa tu ryžovalo zlato a z toho je odvodený názov obce.

Ako sa dostať na Čierny hrad a kde zaparkovať svoje auto?

Návštevníci, ktorí sa vydajú na turistiku, sa môžu dostať autom takmer až pod hrad. Auto môžete zaparkovať pri rampe za obcou, odkiaľ je najlepší prístup. Ďalej sa vydáte po žltom značení a po niekoľkominútovom výstupe sa dostanete až k hradu.

Návštevníci hradu si tu môžu príjemne posedieť alebo opekať. Z hradu sa pokocháte nádhernou scenériou a jeho poloha vám umožní aj vizuálny kontakt s hradmi Gýmeš a Hrušov. Okrem ruiny Čierneho hradu môžete navštíviť aj múzeum alebo knižnicu priamo v obci Zlatno.

Hrad Hrušov
Hrad Gýmeš

Na zrúcanine hradu aktuálne prebiehajú záchranné práce. „Organizuje ich občianske združenie Čierny hrad už od roku 2004. Projekt Zachráňme Čierny hrad 2019 je projekt nášho združenia, ktorý bol podporený grantom z nadačného fondu Telekon pri Nadácii Pontis. Z nadačného projektu sa nám podarilo realizovať podobné projekty aj v minulých rokoch (2014, 2015 a 2016),“ informoval Juraj Kubeš predseda občianskeho združenia Čierny hrad, ktorý má zároveň na starosti aj organizáciu projektu Zachráňme Čierny hrad 2019.

Cieľom Projektu Zachráňme Čierny hrad 2019 je zorganizovanie série workshopov na Čiernom hrade zameraných na výskum a obnovu tejto kultúrnej pamiatky. „Projekt je určený pre dobrovoľníkov z celého Slovenska i zahraničia, ktorí sú ochotní pomáhať pri výskume a záchrane hradu a zároveň sa dozvedieť niečo nové o histórii hradu a jeho okolia. Projekt je pokračovaním aktivít, ktoré na hrade prebiehajú od roku 2005,“ dodal Kubeš. V rámci projektu Zachráňme Čierny hrad 2019 sa uskutočnili tri workshopy v celkovej dĺžke 10 dní, na ktorých sa zúčastnilo spolu 12 dobrovoľníkov z 3 krajín – Slovensko, Španielsko a Nový Zéland. Ďalšie workshopy sú naplánované na september a október.

„V rámci projektu sa nám doteraz podarilo vyčistiť a vykosiť hrad, odpratať popadané a spílené stromy, zakonzervovať vnútorný múr východnej hradby v celkovej dĺžke cca 15 metrov a vonkajší múr tej istej hradby v dĺžke cca 4 metre. Pokračuje sa aj naďalej v konzervačných prácach vo veži,“ doplnil Kubeš.

zdroj fotky: www.ciernyhrad.sk

Tento rok sa okrem workshopov na hrade uskutočnili aj brigády. „Jednodňová brigáda uskutočnená v spolupráci so študentským domovom Dowina v Bratislave, pri ktorej nám prišlo pomôcť 10 študentov, ktorí vynášali štrk na hrad a ďalšie dve brigády uskutočnené v spolupráci s obcou Zlatno, kde sa nám podarilo na hrade vybudovať nové lavičky a vypíliť niekoľko vybraných stromov. Taktiež sme mali aj viacero menších brigád, ktorých sa zúčastnili len členovia združenia,“ uzatvoril Kubeš.

Dobrovoľníci, ktorí chcú pomáhať pri výskume a záchrane hradu, sa môžu prihlásiť na stránke tu alebo na facebooku.

Snáď sa dobrovoľníkom podarí oživiť meno dávno zabudnutého hradu na Tribečskom pohorí.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password