Ekofestival priniesol ekojarmok aj biopotraviny

Hlavnou myšlienkou je zviditeľnenie aktivít zo Slovenska a Českej republiky, ktoré sa venujú praktickej ochrane prírody.

Počas výnimočných štyroch dní máte možnosť zažiť a uvidieť príklady praktickej ochrany prírody, environmentálnej výchovy, ale aj propagácie a aplikovania princípov udržateľného spôsobu života.

„Ekofestival je druhý ročník a program bude tento rok opäť pestrý. Budeme mať oveľa väčšie a širšie tvorivé dielne, to bude novinka pre návštevníkov Ekofestivalu. Tradične sa budú prezentovať ekologické organizácie a neziskové organizácie zaoberajúce sa ochranou prírody. Asi najväčším bonusom budú po celé dni od 22. do 25. augusta prednášky na rôzne zaujímavé témy,“ informoval Richard Ulianko, výkonný riaditeľ OZ ESORG a manažér Ekofestivalu.

Ekofestivalu sa zúčastnil aj primátor mesta Nitra. „Som veľmi rád , že Ekofestival pokračuje a je súčasťou Agrokomplexu. Teší ma, že tu máme organizáciu ESORG, s ktorou mesto Nitra spolupracuje dlhodobo a môžeme spolu rozvíjať rôzne projekty,“ povedal Marek Hattas.

Na Ekofestivale sa stretlo 25 občianskych združení, ktoré sa venujú ekologickým a environmentálnym aktivitám. Pripravené sú aj prednášky, premietanie filmov a stánky s občerstvením z lokálnych zdrojov. „Návštevníci tu nájdu tvorivé dielne, kde sa môžu deti zabaviť. Máme tu 20 prezentujúcich odborníkov z rôznych oblastí od slovenskej freediverky Katky Linczényiovej, cez profesorov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ekologických aktivistov, ale takisto sú tu aj odborníci z ministerstva,“ povedal Jakub Absolon, riaditeľ občianskeho združenia ESORG.

So svojimi príspevkami vystúpili aj Karol Kaliský z Arolla film, Milan Jedlík z Green Life, Jerguš Tesák z WWF, Simona Kubíčková zo ZOO Jihlava, Jan Pulháček zo ZOO Ostrava, Viliam Bartuš z leoochranárskeho zoskupenia VLK, Branislav Moňok z Priateľov Zeme, Nádychová potápačka a aktivistka Katarína Linczényiová, europoslanec Michal Wiezik z občianskej iniciatívy MY SME LES, ekoaktivista Richard Ulianko z občianskeho združenia ESORG a mnohí iní zaujímaví hostia.

„Od začiatku bolo najväčšou snahou poskytnúť priestor a platformu, kde sa môžu rozprávať odborní ekológovia s aktivistami, takže tu bola možnosť stretnúť sa, dohodnúť a spolupracovať,“ doplnil riaditeľ OZ ESORG Absolon.

Čo si môžu ľudia na ekojarmoku kúpiť?

V týchto informačných stánkoch občianskych združení môžu návštevníci nájsť napr. textilné tašky, drevené výrobky, včelie domčeky a pod. „Niektoré z týchto združení majú aj predajné aktivity, takisto aj naše združenie ESORG, kde vlastne kúpou týchto produktov podporíte činnosť ekologických združení. Všetko je podpora ekoaktivít,“ doplnil na záver riaditeľ OZ ESORG Absolon.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password