Dvaja absolventi UKF v desiatke najlepších

Súťaž Učiteľ Slovenska pozná desať najlepších. Sú medzi nimi aj absolventi učiteľských odborov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Za ich prácu s deťmi a mládežou boli ocenení verejnosťou aj odbornou porotou. Zo 70 nominovaných pedagógov sa dostali medzi desať najlepších. V tohtoročnej súťaži o ocenenie Učiteľ Slovenska bodovali absolventi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Stanislava Opátová a Marek Tóth. Komisia hodnotila učiteľov podľa kritérií svetového formátu Global Teacher Prize.

Učiteľka Stanislava Opátová, nebola do súťaže nominovaná po prvýkrát. Minulý rok sa dostala do top tridsiatky. Najskôr sa nechcela opäť prihlasovať, ale presvedčila ju dcéra a kolegyne z Komenského inštitútu, ktoré ju aj nominovali. „Rozhodla som sa teda prihlášku vypísať, aby sa o učiteľoch nehovorilo len v negatívnom zmysle. Myslím si, že na Slovensku máme množstvo kvalitných učiteľov, len o svojej práci nehovoria,“ prezradila nominovaná.

Obaja jej rodičia boli učitelia, pokračuje teda v rodinnej tradícii.

Deň so žiakmi začína čítaním rôznych príbehov, rozprávok, o ktorých sa s deťmi ďalej rozpráva. Nasleduje komunita, kde deti môžu povedať, čo zažili, čo ich trápi alebo s čím sa chcú pochváliť. „Nasleduje nejaké opakovanie z matematiky, prípadne práca vo dvojiciach, skupinách, alebo samostatne. Deti si po skončení úlohy sadajú na koberec v strede triedy a navzájom kontrolujú riešenia. Vysvetľujú, ako pracovali, prípadne to prezentujú jednotlivé skupiny. Ak sa vyskytne chyba, rozmýšľajú ako vznikla,“ hovorí Stanislava Opátová. Podľa nej deťom treba ponúkať vhodné úlohy a zvládnuteľné výzvy.

Žiaci si učivo môžu precvičiť na praktických ukážkach.

Učiteľ kombinácie biológia-chémia sa snaží v žiakoch vzbudzovať záujem o tieto predmety. Darí sa mu to aj vďaka netradičným a moderných prvkom výučby. „Najväčší úspech mali hodiny biológie v 6. ročníku, kde si žiaci mohli priniesť na vyučovanie svoje vlastné zviera a predstaviť ho spolužiakom. Na žiakov malo veľký vplyv, že sov svojím domácim miláčikom môžu tráviť čas v škole,“ hovorí mladý učiteľ Marek Tóth. V škole teda už mali psy, mačky, korytnačky, ale aj poštové holuby a kone. Praktické ukážky využíva aj pri iných témach. „Po prebratí učiva o sopkách dostali žiaci za domácu úlohu vyrobiť maketu sopky, na ďalšej hodine sme ich vďaka chemickým pokusom nechali vybuchnúť. Žiaci si tak zopakovali nielen stavbu sopky, ale aj chemický proces rozkladu peroxidu vodíka a reakciu sódy bikarbóny s octom,“ vysvetľuje Marek Tóth.

K prírode a zvieratám ho priviedol starý otec. Neskôr na Strednej odbornej škole veterinárnej ho zaujala aj chémia. „Vtedy som pochopil, že to je cesta, ktorou chcem ísť. Odvtedy som sa nezastavil. Išiel som si rovno za svojím snom. A tak som sa dostal na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre,“ dodal nominovaný.

Do druhého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska sa mohli zapojiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch, ktorí svoju prácu vykonávajú kreatívne a so zanietením.

Zdroj foto: www.ukf.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password