Ak sa povie veda a výskum, mnohí sa možno zatvária znudene. Avšak 13. ročník festivalu Európska noc výskumníkov nedávno opäť presvedčil návštevníkov o tom, že za vedou a výskumom sa skrýva množstvo zaujímavostí. Festival každoročne oslovuje všetky vekové skupiny, ale najmä mladých výskumníkov. „Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách,“ ozrejmili organizátori festivalu.
Motto tohtoročného festivalu znelo „Život ako ho (ne) poznáme“. Túto myšlienku sa snažili naplniť aj fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Začínajúci vedci si mohli v Poprade vďaka Fakulte biotechnológie a potravinárstva v stánku Spoznaj vedu nášho tela vyskúšať prácu s pipetou, zhotoviť si vedecké náhrdelníky, pozorovať bunky pod mikroskopom alebo extrahovať DNA z jahôd. Ďalší výskumníci cestovali do Košíc, aby v stánku Študujeme, čo jeme a pijeme ukázali iný pohľad na potraviny, ktoré bežne konzumujeme.
Výskumníci z Technickej fakulty prezentovali Nitru dvomi stánkami v bratislavskej Starej tržnici. V jednom z nich si mohli návštevníci zahrať na imaginárnom hudobnom nástroji. Systém bol vytvorený na základe laserového 2D skenera a záujemcovia si overili, či vedia hrať na klavíri bez viditeľnej klávesnice. Druhý stánok s názvom Vidíme neviditeľné ponúkal pohľad na prúdenie vzduchu v okolí rôznych predmetov a pozorovanie neviditeľných fyzikálnych javov.
„Jednou z hlavných úloh výskumníkov a výskumníčok je prinášať nové poznatky o živote okolo nás,“ dodávajú organizátori podujatia. A to je aj cieľom festivalu, ktorý vznikol z iniciatívy Európskej komisie a koná sa v 30 európskych krajinách. Za nahliadnutie do sveta vedy a výskumu môžu návštevníci podujatia v niekoľkých slovenských mestách vďačiť aj nitrianskej univerzite.