Kone na betóne

Názory ľudí na jarmočné atrakcie, pri ktorých sa využívajú zvieratá, sú rôzne. Niektorí považujú atrakcie za zaujímavé spestrenie programu, iní ich vnímajú ako problém.

Na mestských slávnostiach či jarmokoch nájdete rôzne stánky, kultúrne vystúpenia, ale aj atrakcie. Nezriedka sa na atrakcie využívajú aj zvieratá. Vozenie na koňoch, poníkoch či fotenie sa so zvieratami, sa stalo súčasťou jarmočných programov. Deti sú nadšené z roztomilých zvierat a s radosťou sa nechajú voziť na poníkoch.

Na druhej strane sú ale podmienky, za akých zvieratá vykonávajú svoju „prácu“.

Situácia, keď návštevníci mestských slávností neboli spokojní so starostlivosťou o zvieratá, nastala nedávno vo Vrábľoch. Práve tu bola súčasťou jarmoku atrakcia pre deti – vozenie sa na poníkoch. Jedna z návštevníčok jarmoku zverejnila na sociálnej sieti aj fotografiu a video s textom: „Takto trpia poníčky na betóne, priamom slnku a bez napájania, kde je jasne porušený zákon a nik mi nebol ochotný pomôcť ani zasiahnuť, MsP, ani štátna polícia, ani RVPS (Regionálna veterinárna a potravinová správa, pozn. red.).“ K slovám nespokojnej návštevníčky sa pripojilo množstvo komentujúcich. Viacerí z nich jarmok tiež navštívili.

„Treba začať od rodičov, my by sme malú na takého poníka nikdy nedali. A už určite nie, keď je chudák na priamom slnku bez vody a kúsku tieňa,“ znel iný komentár.

Atrakcie pre deti na jarmoku (zdroj foto: fb návštevníčky jarmoku)

Poníky na betóne

Zdá sa však, že osoba prevádzkujúca atrakciu s poníkmi je medzi ľuďmi už neslávne známa. „Minulý rok sa riešilo presne toto isté. Piekol tie poníky na betóne bez tieňa a vody na jarmoku vo Zvolene. Myslím, že počas leta boli fotky na fb aj z Ružomberka. Vždy to isté: betón, páľava, žiadny tieň, žiadna voda,“ dopĺňa reakcie ďalšia komentujúca, ktorá sa ďalej vyjadrila aj k správaniu dotyčného prevádzkara atrakcie. K ponuke prevádzkara mala v minulosti patriť aj atrakcia – fotenie za poplatok s opicou. „Tak, či tak, chlap je neskutočne drzý, arogantný a sebaistý. Chvastal sa mi, že vo Zvolene, ale aj v iných mestách je vždy naňho podaných niekoľko podnetov, ale on sa s tými RVPS-kami pozná. Prídu, pokukajú, zasmejú sa a idú preč,“ uvádza sa v komentári.

Kontaktovali sme autorku príspevku, ktorý odštartoval sériu nahnevaných reakcií. Dotyčná, ako inšpektorka Slobody zvierat, na mieste žiadala od prevádzkara atrakcie predloženie dokladov o zdravotnom stave poníkov.

Pýtala sa ho aj, kde majú poníky vodu. Odpoveďou jej bol arogantný výsmech. Preto sa rozhodla obrátiť sa na štátnu a mestskú políciu i na RVPS.

Problém sa nenašiel

Zaujímala nás aj reakcia mesta Vráble na vzniknutú situáciu. „Máme k dispozícii informáciu od mestskej polície, že na základe požiadavky občianky vykonali kontrolu údajného týrania poníkov. Po osobnej obhliadke však nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by potvrdzovali uvádzané týranie. Podľa ďalších informácií vieme, že vyššie uvedená občianka oslovila aj štátnu políciu, resp. Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ale ani u nich nedošlo k potvrdeniu podnetu na týranie poníkov,“ vyjadril sa Imrich Vojtek, hlavný organizátor jarmoku. Mesto má naďalej snahu zabezpečovať pre občanov spoločenský a kultúrny program, avšak nie na úkor zákonov a etiky. Či to povedie k tomu, že atrakcie so zvieratami viac nebudú súčasťou podobných podujatí v meste, nie je jasné.

Ako sa uvádza vo vyjadreniach pod spomínaným príspevkom na sociálnej sieti, atrakcia s poníkmi sa riešila aj v iných mestách.

„Boli mi hlásené v Ružomberku. Bola kontaktovana príslušná RVPS. Poslal sa podnet na prešetrenie. Samozrejme RVPS, čo si budeme klamať, koná kvalitne tak 1 z 20 prípadov. Pre nich sú dve možnosti, buď je to v poriadku, alebo nereagujú na mail,“ informovala nás ďalšia inšpektorka Slobody zvierat.

Názor môže vyjadriť aj mesto

Svoju úlohu môžu zohrať aj rozhodnutia jednotlivých miest. Mestské zastupiteľstvo v Trnave začiatkom roka odsúhlasilo návrh o zákaze neetického zneužívania živých zvierat na jarmočné atrakcie.

Hoci zákaz sa vzťahuje len na pozemky vo vlastníctve mesta, znamená to, že tradičný trnavský jarmok bude tento rok pravdepodobne bez zvierat. Dôvodom schválenia rozhodnutia bolo pohoršenie časti verejnosti z jarmočnej atrakcie, kde ste sa mohli za poplatok odfotografovať s opicou. Poslancom sa nepáčilo ani vozenie sa detí na poníkoch.

Onedlho nás aj v Nitre čakajú podujatia s rôznym spoločenským a kultúrnym programom, účasť živých zvierat na programe sa neplánuje. „Mesto Nitra momentálne neorganizuje a ani organizovať neplánuje podujatia, na ktorých by boli vystúpenia so živými zvieratami,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitry.

Zviera nie je vec a má svoje potreby

V súvislosti s podobnými atrakciami sme sa spýtali na názor aj veterinára. Pri opiciach je to vraj diskutabilné, pretože ide o zviera, ktoré je od svojej podstaty divoké. Pri poníkoch či koňoch ide najmä o to, aby malo zviera zabezpečené všetky základné potreby. „Pokiaľ je dodržaný welfare (otázky životnej pohody zvierat chovaných človekom, pozn. red.), čiže poník má prístup k jedlu, má vodu, je očesaný a vyčistený, ale samozrejme, ak sa pri väčších horúčavách majú pražiť niekde bez prístrešku len na rozžeravenej ploche, tak to nie je úplne v poriadku,“ vyjadril sa veterinár. Treba pripomenúť, že podľa novely zákona zviera nie je vec. Podobne ako človek aj zviera potrebuje v priebehu práce prestávku na oddych. „Áno, ten koník je vyšľachtený na to, aby vozil človeka, ťahal náklad, ale zase nie je otrok. Čiže potrebuje naplniť svoje potreby. Potrebuje jedlo, vodu a podobne,“ dopĺňa veterinár. Zostáva teda na zodpovednosti chovateľov alebo návštevníkov podujatí, aby zvážili, či, a v akom stave budú zvieratá využívané ako atrakcie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password