Kúpacia sezóna pomaly začína. Ako sa správať na kúpaliskách?

Jedno z najobľúbenejších ročných období je tu.

Možno to tak nevyzerá, no astronomické leto začalo už 20. júna a s ním, už tradične, prichádza i zahájenie kúpacej sezóny. Tohtoročná však bude iná. Ovplyvnia ju protiepidemiologické opatrenia. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pri tejto príležitosti vydal pre verejnosť zásady zdravotne bezpečného kúpania. Pravidlá a hygienické opatrenia neobišli ani samotné kúpaliská.

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa môže šíriť vodou na kúpanie.

Napriek tomu treba pri návšteve prírodného alebo umelého kúpaliska myslieť v prvom rade na bezpečnosť. COVID-19 je kvapôčkovou nákazou, ktorá sa šíri kontaktom s nakazenou osobou alebo kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Ak pociťujete akékoľvek príznaky ochorenia, kúpalisko za žiadnych okolností nenavštevujte. Chránite tým sebe aj svoje okolie.

Foto: RÚVZ SR

Z pohľadu kvality vody je podľa ÚVZ SR najbezpečnejšie navštevovať oficiálne prevádzkované a schválené kúpaliská a prírodné vodné plochy, ktoré sú regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva monitorované. Pred návštevou kúpaliska je preto vhodné sa informovať o aktuálnom stave Výsledky kontrol sú počas letnej sezóny uverejnené na webe ÚVZ SR aj na internetových stránkach regionálnych úradov.

Kontrolu kvality vody na sezónnych umelých kúpaliskách a prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou zabezpečujú prevádzkovatelia.

RÚVZ vykonáva na kúpaliskách štátny dozor a na najviac využívaných prírodných vodných plochách bez prevádzkovateľa vykonáva v dvojtýždňových intervaloch monitorovanie kvality vody na kúpanie. Menšie, príležitostne využívane lokality sú monitorované orientačne.

Počas koronakrízy platia všetky doteraz známe a odporúčané zásady bezpečného kúpania.

Rovnako ako po iné roky, platí zásada nevstupovať do neznámej stojatej ani tečúcej vody. Nemali by ste ani preceňovať svoje schopnosti, do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdraví plavci a nikdy nie jednotlivo. Určite nevstupujte do vody, ktorá na prvý pohľad pôsobí odpudivo. „Deťom nedovoľte hrať sa s vysušeným vodným kvetom vznikajúcim po poklese hladín v zátokách a na brehu,“ upozorňuje ÚVZ SR. Tiež by ste sa nemali kúpať vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí sa nachádzajú uhynuté zvieratá. Rešpektujte označenia o zákaze kúpania a dodržiavajte pokyny prevádzkovateľov kúpalísk. Po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého oblečenia, po príchode domov si dôkladne vyperte plavky.

Foto: Pixabay.com

Počas kúpania na umelých kúpaliskách rešpektujte výstražné označenia pri bazénoch. Pred každým vstupom do bazéna by ste sa mali osprchovať a prejsť brodiskom, podľa hygienikov to môže znížiť riziko znečistenia vody až desaťnásobne. „Nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, na stenách bazéna sú slizové povlaky a steny a dno bazéna sú poškodené,“  prízvukuje úrad. Neskáčte do vody tam, kde je to zakázané, môžete ublížiť sebe aj iným. Používajte WC a dodržiavajte zásady hygieny. Po každom kúpaní sa dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého, po príchode domov tiež vyperte plavky.

Foto: Pixabay.com

Počas kúpania nikdy nenechávajte deti bez dozoru!

Pre najmenších platia rovnako prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia ako pre dospelých. Pred vstupom do bazéna je potrebné, aby sa osprchovali, rovnako aj po ukončení kúpania – vtedy je podľa hygienikov vhodné použiť klasické mydlo, ktoré zabezpečí odstránenie bakteriálnej mikroflóry z kože a zbaví zvyškov chlóru. „Deti do troch rokov majú mať v bazéne z hygienických dôvodov plavky s priliehavou gumičkou okolo bruška a stehien,“ varujú hygienici s dôvetkom, že deti je potrebné primerane upozorniť na zákaz pitia vody z bazéna.

Foto: Pixabay.com

Zvýšené hygienické opatrenia platia aj pre prevádzkovateľov. Okrem iného musia pre návštevníkov zabezpečiť dezinfekciu, odstup na voľných oddychových plochách aj nefunkčnosť pitných fontánok.

„Kúpanie je určené pre zdravých ľudí, ktorí majú normálnu imunitu a neporušenú pokožku, tá, ak je poškodená, môže byť vstupnou cestou infekcie – pri kúpaní sa nie je možné totiž úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov,“ na záver dôrazne pripomína hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password