Mesto Nitra získalo viac ako 15 miliónov eur na Kreatívne centrum

Kasárne majú byť podľa primátora hlavne priestorom pre remeslá. S Kinom Palace sa zase spája najmä pojem „multifunkčná sála“, ktorá sa zameria na divadlo a audiovizuálne umenie.

Kino Palace (foto: NH)

Mesto Nitra získalo 15 568 577, 65 eur na obnovu Kina Palace a štyroch budov v bývalých kasárňach pod Zoborom. Primátor Marek Hattas skutočnosť vníma ako výbornú správu pre obyvateľov mesta aj celý región. Peniaze budú podľa jeho slov použité okrem bývalého kina aj na kasárne pod Zoborom, kde sú štyri nevyužívané budovy, ktoré sa kompletne zrekonštruujú. Budú v nich dielne pre remeselníkov, tradičné remeslá, ale aj pre nové remeslá,“ vyjadril sa primátor počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila online na facebookovej stránke mesta Nitry.

Má ísť o priestor pre stolárov, či šperkárov, ale zároveň aj pre kapely.

V prípade Kina Palace sa budova – architektonická pamiatka vráti k pôvodnému architektovi Fridrichovi Weinwurmovi a odstránia sa nánosy minulúho režimu. Primátor pripomína myšlienku obnovy Radlinskej ulice, na ktorej kino sídli. Ďalšiu možnosť má poskytnúť odkúpený pozemok, ktorý môže prepojiť kino a Mestský kúpeľ. To všetko má oživiť nitriansku pešiu zónu.

zdroj vizualizácií: FB Mesto Nitra

Projekt kultúrno-kreatívneho centra funguje v podstate od roku 2015.

„Z projektového hľadiska je projekt Kreatívne centrum Nitra financovaný z IROP-u (Integrovaný regionálny operačný program, pozn. red.),“ objasnila Irena Lehocká, projektová manažérka Kreatívneho centra. Kino Palace má podľa hlavného architekta mesta Viktora Šabíka priniesť bezprostredný kontakt kultúry s ulicou v blízkosti pešej zóny. Drobný urbanizmus a dvory poskytnú pre mesto dôležitý priestor.

Pätnásť rokov zatvorený komplex v kasárňach pod Zoborom je dôležitý prvok, ktorý prinesie potenciál vytvoriť kultúru pre obyvateľov Zobora, „kde ľudia budú pracovať, vytvárať hodnoty a budú sa stretávať na dennej báze,“ vysvetľuje hlavný architekt. Aj tu vzniknú, po vzore, zrekonštruovanej materskej školy, átriá s novými možnosťami.

S realizáciou projektovej dokumentácie už začali, stavba sa začne hneď po vysúťažení dodávateľov, predpoklad je v 1. polroku 2021. Priamo v priestoroch budú služby fungovať pravdepodobne v roku 2023.

Vo virtuálnom priestore sa služby začnú ponúkať skôr, a to napríklad pri rôznych online kurzoch, ktoré môžu byť k dispozícii už začiatkom roka 2021. „Spolufinancovanie na celý projekt je nastavené na 5 %, celkový rozpočet projektu je 16, 3 milióna,“ vyjadrila sa k finančnej stránke Irena Lehocká. Mesto Nitra sa teda má na projekte podieľať sumou vyše 800 tisíc eur, ktorá bude rozložená do jednotlivých rokov a etáp podľa potreby. Priestory a technológie musia byť skolaudované 1. januára 2023.

foto ilustračná: pixabay.com

Bežne pri IROP-e je udržateľnosť projektov 5 rokov, pri Kreatívnom centre je to 10 rokov od spustenia prvého programu. Neskôr bude dofinancované aj mestom a tiež prostredníctvom fondu udržateľnosti či formou dotácií, eurofondov. Kreatívne centrum bude podľa predpokladov potrebovať asi 10 – 12 interne zamestnaných ľudí a ďalších externých spolupracovníkov.

zdroj vizualizácií (zdroj: FB Mesto Nitra)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Forgot Password