Vrchol dennej úmrtnosti na ochorenie COVID-19 mal podľa štatistík nezávislého výskumného centra IHME Washingtonskej univerzity nastať práve v týchto dňoch. Ich prognózy hovorili až o deviatich obetiach za deň, 10. mája malo u nás pribudnúť hrozivých 113 obetí. Iný scenár najnovšie ponúkol Inštitút zdravotnej politiky (IZP) ministerstva zdravotníctva. Vrchol nákazy analytici očakávajú v polovici septembra. V tomto čase by malo byť u nás aktívne nakazených 5 580 ľudí, z nich 238 v nemocnici a 71 na pľúcnej ventilácii. Dobrou správou je, že takúto záťaž by malo slovenské zdravotníctvo zvládnuť. Mierny postup epidémie sme si kúpili obmedzeniami a disciplínou, avšak znamená to, že v zodpovednosti musíme vytrvať.
Vďaka niekoľkotýždňovým tvrdým opatreniam sa nám podarilo znížiť reprodukčné číslo koronavírusu na R0.
Kritickou hranicou je hodnota jeden – jeden infikovaný človek je schopný nakaziť ďalšieho človeka. Aktuálna priemerná hodnota je podľa analytikov z inštitútu 0,8 – jeden chorý nenakazí ani jedného „celého človeka.“ Analytici však jedným dychom varujú pred prvotným optimizmom. Ak sa nastavené pravidlá začnú rýchlo uvoľňovať, vývoj epidémie sa môže zhoršiť. Najväčší problém pritom podľa nich predstavujú marginalizované rómske komunity a domovy sociálnych služieb. Ich obyvatelia sú vo väčšom riziku a hrozí u nich aj závažnejší priebeh ochorenia. Epidemiológovia preto odporúčajú ďalšie opatrenia smerovať práve na nich.
Okrem tejto prognózy pracujú analytici s ďalšími dvoma.
Prvá pracuje s priemerným reprodukčným číslom 1,1. „Tento scenár zohľadňuje pravdepodobné šírenie v rámci marginalizovaných rómskych komunít,“píše sa v prehľade možných scenárov. Pomer infikovaných v čase je výrazne ovplyvnený zanesením infekcie medzi zraniteľné časti populácie, kde nákaza postupuje rýchlejšie. Aj v tomto prípade by kapacity slovenského zdravotníctva mali byť postačujúce. Naopak, najoptimistickejšia prognóza pracuje s neutrálnym rizikom v marginalizovaných skupinách a hovorí len o 2 200 nakazených. „Simulácia ukazuje, že už o pár dní sme za vrcholom infekcie, keďže v celej krajine je RO nižšie ako 1, a tak počet infikovaných od začiatku klesá,“ vysvetľujú analytici. Podľa odhadov epidemiológov však neutrálne riziko v ohrozených skupinách nie je reálne, o čom svedčia aj výsledky testovania z posledného týždňa. K takémuto stavu sa ale môžeme priblížiť špecifickými opatreniami a cielenou podporou.