Návrat ku koreňom

Príroda má svoj prirodzený rytmus, ktorý využijeme pri šetrení mestských peňazí. Ako na to, sa dočítate nižšie.

Počuli ste už o pojme biodiverzita? Ak áno, určite vás poteší, že si ju budeme môcť užiť dosýta na viacerých nitrianskych trávnatých plochách. Ak je pre vás tento pojem novinkou, uvádzame, že biodiverzitu môžeme definovať ako – rozmanitosť živočíchov alebo rastlín. V tomto prípade to znamená, že sa mesto rozhodlo vysadiť viaceré rastliny a namiesto obyčajných trávnikov vytvoriť lúky plné kvetov a života. „Biodiverzitné lúky sú vlastne lúky, v ktorých je väčšia druhová rozmanitosť. Sú tam obsiahnuté kvitnúce rastliny. Vyznačujú sa tým, že krásne kvitnú, ale aj tým, že je s nimi menšia údržba, čiže sa menej často kosia. Sú pekné na pohľad a sú aj veľmi zaujímavým doplnkom prostredia,“ prezrádza Jarmila Králová, poslankyňa za mesto Nitra.

Pixabay

Okrem šetrenia kasy sa tieto lúky vyznačujú aj tým, že ochladzujú svoje okolité prostredie – udržujú vlahu, čím počas leta znížia teplotu o niekoľko stupňov. Viac rozkvitnutých kvetov navyše priláka väčšiu populáciu včiel, ktorých situácia nie je práve priaznivá.

„Hlavným významom lúk je to, že sa zachováva biodiverzita – je tam väčšia druhová rozmanitosť, a to nielen rastlín, ale aj živočíchov. Lúky sú útočisko pre rôzne druhy hmyzu – včely, čmeliaky, tak isto aj pre drobné živočíchy, ktoré tu v meste nemajú, keď sa tam na nízko kosí, možnosť mať svoje úkryty. Tým pádom sú v malom zastúpení a vymierajú,“ odkazuje Jarmila Králová. Mestské časti ako napríklad trávnatá plocha Klokočina – Hviezdoslava ulica, Kmeťova ulica či Chrenová – prícestný pás na Dlhej ulici, alebo plocha medzi Lávkou a rozostavaným projektom, prípadne veľký kruhový objazd na Štúrovej ulici by tak mali onedlho rozkvitnúť.

„Principiálne sme vyberali lokácie pre biodiverzitné lúky v polohách, ktoré nie sú priamo v kontakte s bytovými domami, zároveň ale sú minimálne pohľadové – to znamená, aby boli nielen ekologickým, ale aj estetickým prínosom do mesta. Čo sa týka výberu lokalít, chceli by sme ich rozdistribuovať plošne pre celé mesto,“ odpovedá Štefan Lančarič, referent pre koncepciu sídelnej zelene mesta Nitra.

Klokočina

Na prvých častiach sa plánuje pracovať už túto sezónu počas jari, pričom by mesto chcelo stihnúť prerobiť dve až tri lokality. „Sú špecializované firmy, ktoré sa zameriavajú na namiešanie kvitnúcich zmesí. Môžu byť letničkového alebo trvalkového charakteru. Rozdiel medzi nimi je klasicky ten, že letničky sú jednosezónne kvitnúce rastliny a trvalky opakovane nakvitajú niekoľko sezón po sebe. Preto zatiaľ plánujeme siahnuť po tých trvalkových kvetinových zmesiach tak, aby bol efekt zaručený každý rok,“ dodáva Štefan Lančarič.

Pre viac informácii kliknite na reportáž našej TV Nitričky tu alebo na náš starší článok tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password