Nitrania v zahraničí – Marián Járek

Naše mesto reprezentujú vo svete tak ako sa patrí.

Predchádzajúci príspevok nám priblížil život v rakúskych horách, článok nájdete tu. Dnes sa pozrieme nielen na Britské ostrovy ale aj do Spojených arabských emirátov.

V krajine dažďa, konkrétne 2 hodinky od Londýna, v prístavnom meste Southampton (mesto odkiaľ vyplával Tinanic) žije/žil Nitran Marián Járek aj s rodinou.

Do Veľkej Británie odišiel pred 14 rokmi. Vyštudoval učiteľstvo a v zahraničí pracuje ako špecialista pre deti s poruchami správania (maloletý s diagnózou autizmu a podobne). Momentálne dal daždivému počasiu zbohom a znova zdvihol kotvy. Tentokrát si to namieril do púštnej krajiny Spojených arabských emirátov, kde opätovne pomáha zdravotne postihnutým deťom. Aké je vymeniť typické anglické počasie za 40 stupňov v tieni, nám prezradil v rozhovore nižšie.

Aký bol dôvod tvojho odchodu? Prečo ste sa so ženou rozhodli vziať rodinu a vycestovať?

Dôvody nášho odchodu boli určite lepšie finančné a pracovné možnosti, ale hlavnou príčinou bola neschopnosť zmeniť našu vtedajšiu situáciu. Korupcia, nespravodlivosť a hlúposť prevládala nad všetkým. Povedali sme si, že nám to už ozaj netreba.

Čo sa ti na živote v zahraničí páči najviac, a ako sa pozeráš na svoju prácu?

Pači sa mi, ako si tu žijú ľudia na dôchodku, chodia na obedy, do reštaurácii, poobede na cream tea a v lete na dovolenku. Na Slovensku mnohý prežívajú z dôchodku do dôchodku. Čiže sociálny systém v Anglicku je podľa mojich skúseností dobre nastavený. Moja práca ma napĺňa, hlavne ten pocit, že dokážem pomôcť nielen deťom, ktoré si vyžadujú pozornosť každú sekundu, ale taktiež rodinám, s ktorými úzko spolupracujeme.

Návštava domoviny

A čo počasie? Nevadilo vám zo začiatku toľko dažďa?

Na počasie si človek zvykne. No musím podotknúť, že prvé roky bolo dažďa viac. No vplyvom klimatických zmien sa letá výrazne oteplili a už aj tej vody je pomenej.

Čo Emiráty, ako dlho tam si, aký sú miestny obyvatelia a ako zvládaš horúčavy?

V Arabských emirátoch som len 2 mesiace, takže je pre mňa ešte ťažké vypovedať všetko. Istotne však viem, že je to diametrálne odlišný svet, aký poznáme. Je to veľmi bezpečná krajina, prekvapilo ma, že si napr. ľudia nezamykajú autá na ulici. Miestny sú veľmi milí a úctiví, žiadne extrémy. S počasím sa mi vyrovnáva ťažšie. Teraz v zime je to ok, priemerná teplota je 30 stupňov Celzia, ale v lete teploty siahajú až k päťdesiatke. I keď sa väčšinu dňa pohybujem v klimatizovanom prostredí, je to pre organizmus šok.

Aký vzťah máte k Nitre a k Slovensku? Čím sa podľa teba Nitra zmenila?

Aj keď sme zo Slovenska odišli, máme k nemu, hlavne k Nitre, vrúcny vzťah. Je to naše rodisko, máme tu rodinu a priateľov. Na svoje korene sme nezanevreli. Nitra sa veľmi zmenila, odkedy sme odišli. Vyrástlo veľa nových obchodných centier, bytová výstavba a iné. Z jednej strany je to super, ale z tej druhej mi príde, že ľudia vymizli z centra mesta. Vždy keď prídeme na návštevu, je na pešej akosi prázdno. Okrem toho sa mi zdá, že ľudia akosi ochladli a nemajú na seba čas, aspoň ja mám takú osobnú skúsenosť.

 V čom sa podľa teba život v Nitre odlišuje od života v Anglicku?  

Rozdiel života v Anglicku a na Slovensku je v tom, že život v UK je pokojnejší, menej stresujúci. Ľudia sú k sebe milší, viac sa starajú jeden o druhého a určite je tu lepšie finančne ohodnotená práca.

Keď sa pozrieš spätne na svoj život, neľutuješ odchod z domoviny?

Z dlhodobého hľadiska určite neľutujem, že som sa rozhodol odísť do zahraničia. Aj keď vieme, že nám naša rodina, Nitra a Slovensko neuveriteľne chýbajú.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password