Nitrianske povesti – Strašidlá I

Nech žijú nitrianske strašidlá!

Mesto pod Zoborom dodnes mátajú duchovia, čarodejnice, mnísi, prízraky a iné príšerky. Poznáte príbehy z dávnych čias?

Prvým a zrejme najznámejším nitrianskym strašidlom je bezhlavý mních. Jeho podobizeň sa zjavuje v najstaršej oblasti Nitry, v Hornom meste, konkrétne v častiach Hradnej ulice. Podľa rozprávania sa neobjavoval často, čo bolo pre ľudí dobré znamenie. Ak sa totiž objavil, znamenalo to príchod niečoho zlého, napríklad prírodnej pohromy alebo iného nešťastia.

„Bezhlavý mních bol vždy oblečený vo františkánskom rúchu, na nohách mal sandále – a vôbec, až na chýbajúcu hlavu mal solídny ľudský výzor,“ informuje mesto Nitra.

Mnísi sa po prvýkrát usadili v Nitre už v roku 1230, 4 roky po smrti samotného zakladateľa Františka z Assisi. Rehole menších bratov – ORDO FRATRUM MINORUM – odovzdal a vysvätil kostol nitriansky biskup Jakub.  Dom boží však vyhorel. Neskôr vystavali nový, no ten v roku 1441 z doteraz neznámych príčin zrovnali so zemou vojská Jána Forgácha, pána blízkeho hradu Gýmeš. Séria nešťastí pokračovala. Rehoľníci síce znovu postavili kostol s kláštorom, ale ten poškodili v roku 1552 Turci a neskôr pohromu dokončili vzbúrenecké vojská Zápoľského.

„V roku 1630 bola definitívne ukončená výstavba kostola a kláštora v Hornom meste pod hradom. Pôvodne renesančný kostol zasvätili sv. Petrovi a Pavlovi,“ uvádza Farnosť Nitra.

Druhým často spomínaným strašidlom bol duch mlynára Rismana. Ten sa zjavoval o polnoci na konci cestičky v starej uličke od Mostnej ulice smerom na hradný kopec. Má podobu človeka prosiaceho o almužnu, ktorý zviera otrhaný klobúk v špinavých rukách.

Vnútro starého mlynu
Zdroj: Pixabay.com

„Keď mu prestrašený chodec hodil do klobúka pár šestákov, peniaze vypadli akoby klobúk nemal dna,“ vysvetľuje mesto Nitra.

Mlynár sa vraj previnil počas svojho života svojou skúpou povahou, povráva sa, že žobrákovi nedal almužnu ani raz, a preto musí za svoju lakomosť pykať.

Tretia povesť hovorí o hrozivom čiernom psovi s veľkými krvavými očami, dlhým chvostom a ostrými tesákmi. Podľa povier ide o ducha mŕtveho Turka, ktorý počas vojny práve v týchto miestach zabil veľa obrancov hradu. Preto musí do konca vekov strážiť hradnú bránu.

Stráži vstup na hrad a odoženie každého, kto by chcel hradnú bránu násilím prekročiť,“ uvádza mesto Nitra.

Ďalšie nitrianske mátohy predstavíme v budúcom článku už o týždeň.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password