Nitrianske povesti: Zmiznutia v pohorí Tribeč

Lesy medzi Nitrou, Zlatými Moravcami, Topoľčanmi a Partizánskym pohltili podľa rozprávania už niekoľko duší. Doteraz nie je známe, čo sa im stalo.

To, že Slovensko a samotné okolie Nitry je bohaté na povesti alebo legendy nie je tajomstvom. Naše mesto pod Zoborom obklopené lesmi a pohorím sa však môže pasovať aj s najväčšou záhadou sveta – Bermudským trojuholníkom. Táto časť územia nachádzajúca sa medzi Miami, San Chuanom a Bermudami nedá spávať nielen laikom, ale aj vedcom z rôznych odvetví. Tí sa dodnes pokúšajú vysvetliť prečo v danej lokalite miznú celé lode aj s posádkou. Rovnaké nevysvetliteľné zmiznutia trápia naše územie v okolí pohoria Tribeč. Našinci a lovci senzácií si kladú tú istú otázku: „Čo sa stalo z ľuďmi, ktorí zmizli v lesoch?“

Podľa rozprávania turistickej sprievodkyne Márii Dankovej začali obyvatelia alebo návštevníci lesov miznúť pred desiatkami rokov. „Trvá to už skoro 100 rokov, čo sa hovoria povesti, že sa v týchto horách strácajú ľudia.“

Ďalej sa dozvedáme, že prvý klasifikovaný prípad zmiznutia pochádza z novembra 1929 – išlo o miestneho lesníka. „Išiel na bežnú obhliadku, či má zver dostatok stravy alebo, či majú možnosť prístupu k potrave, pretože snehu napadalo viacej. Bol to človek, ktorý sa stopercentne vyznal vo svojom okolí, v lesoch, v ktorých pracoval. Do dnešných čias po ňom niet stopy,“ informuje turistická sprievodkyňa. Takmer po roku si pohorie vyžiadalo ďalšiu obeť, dievča menom Mária. Podobne ako Červená Čiapočka, aj toto dievča prechádzalo cez les, aby si tak skrátilo cestu k starým rodičom. Bohužiaľ nikdy k nim nedorazilo.

Pixabay

„Po tomto prípade sa ešte hovorilo u hubároch, ktorí navždy zmizli. Interesantný prípad zmiznutia sa datuje o 5 rokov. V 1934 sa hovorí o pracovníkovi Baťovej obuvníckej továrne. Zamestnanec bol Čech, ktorého manželka bývala s deťmi v Dubnici nad Váhom. On cez týždeň prebýval v Baťovanoch – dnešnom Partizánskom. Cez týždeň sa nevybral domov za manželkou, ale, podľa slov jeho spolubývajúcich, na Čierny hrad,“ hovorí Danková.

Na ubytovňu sa však podľa slov sprievodkyne nevrátil, a keďže neprišiel do práce, Baťa mu dal výpoveď. Manželka ho prišla hľadať, no jeho spolubývajúci jej odpovedali, že manžela nevideli odkedy sa rozhodol ísť na túru na Tribeč. Nerobili rozruch, lebo si mysleli, že jednoducho odišiel za ňou a už sa mu nechcelo vracať do továrne. Vtedy sa po ňom začalo pátrať. Po troch týždňoch sa našlo jeho dezolátne telo pri Zlatých Moravciach. Zamestnanca previezli do nemocnice so zvláštnymi popáleninami. Síce sa jeho stav po čase zlepšil, no o uzdravení sa hovoriť nedalo, muž odmietal komunikovať. Jeho psychické zdravie riešili nakoniec prevozom do Žiliny, kde sa nachádzal ústav pre duševne chorých. Tam aj zomrel, nikomu nepovedal, čo sa s ním v lesoch udialo.

„V 1966 sa v lesoch pod Tribečom našlo auto s bratislavskou značkou. V aute hralo rádio, bolo odomknuté, boli tam vodičove doklady, veľká suma peňazí – okolo 1 000 000 Sk,“ odpovedá Mária Danková. Na miesto činu podľa slov sprievodkyne prišli aj povolaní policajti, tí čakali na mieste nálezu takmer dve hodiny. Šofér sa však nevrátil do dnešných dní.

Posledný prípad náhlej straty evidujeme v roku 2012. Išlo o miestneho hubára. „Aj v súčasnosti sa ešte nájdu ľudia, ktorí prídu hľadať svojich príbuzných do týchto končín,“ dodáva Mária Danková.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitričky tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password