Kliešť obyčajný je malý parazit, ktorý nie je v prírode nijako užitočný. Živí sa krvou divých a domácich zvierat, ale chutí mu aj ľudská. Napriek svojej veľkosti predstavuje riziko. Môže byť nositeľom nebezpečných chorôb, ako napríklad lymská borelióza a klieštová encefalitída.
Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od 20 do 100 centimetrov, v záhradách, parkoch aj v lesoch.
Vďaka klimatickým zmenám sa dostávajú aj do vyšších polôh, až do nadmorskej výšky nad 1 000 metrov. „Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy,“ opisuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Aj keď nie všetky kliešte sú nosičmi vírusu, treba byť opatrní a pred prisatím sa chrániť. Ak si už kliešťa niekde na tele nájdete, dôležité je správne ho vybrať. „Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť,“ radia hygienici z ÚVZ SR. Najdôležitejšie je kliešťa nepoškodiť ani nerozmliaždiť a zároveň vybrať celé jeho telo aj s hlavičkou. „Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany,“ dopĺňa odbor epidemiológie. Aj preto je dôležité miesto po vybratí kliešťa hneď dezinfikovať, ak nie je po ruke prostriedok z lekárne, možno použiť aj prípravok s obsahom alkoholu. V prípade, že sa nepodarí kliešťa odstrániť celého, je vhodné vyhľadať zdravotnú pomoc.
Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v okolí Nitry
Dlhodobo na Slovensku k oblastiam s najvyšším výskytom nakazených kliešťov patrí okolie rieky Váh. Aj keď výskyt klieštovej encefalitídy nie je u nás vysoký, pozor by sme si mali dať aj v okolí Nitry.
Potenciálne nebezpečná je celá oblasť.
Medzi najaktívnejšie lokality ale podľa ÚVZ SR patrí oblasť Tribečského pohoria – ktorého južné svahy tvoria zoborské hory tiahnúce sa severovýchodným smerom od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Kolíňany, Žírany a Jelenec. Situáciu nie je vhodné podceňovať ani po návšteve z Nitrianskej pahorkatiny a lokálnych lesov – v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach (Lehota, Andač, Rumanová, Jarok, Báb,Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo, Mojmírovce).
V neďalekom zlatomoraveckom okrese je podľa epidemiológov nebezpečná oblasť Tribečského pohoria, a to najmä severná časť – zahŕňa obce Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Zlatno,Velčice, Mankovce, Lovce, Žikava, Skýcov, Hostie a Topoľčianky. Možnosť nakaziť sa je i na západných svahoch Pohronského Inovca – pri obciach Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Čaradice, Tekovské Nemce a Volkovce.
Prírodné ohnisko kliešťovej encefalitídy sa podľa ÚVZ SR nachádza v celom okrese Levice, v okrese Topoľčany je nebezpečná oblasť Tribečského pohoria a Považského Inovca a v galantskom okrese si treba dať pozor v lesoch v okolí Sládkovičova.
Kliešť sa najčastejšie prisaje do vlasovej časti hlavy, do slabín a podpazušia alebo do podkolennej jamky, no nájsť ho môžeme aj za ušami či na intímnom mieste.
Vhodné je preto používať repelenty a do prírody nosiť oblečenie pokrývajúce čo najväčšiu časť tela. Po pobyte v prírode je potrebné sa osprchovať a dôkladne prekontrolovať celé telo. Použité oblečenie vyvetrajte na slnku a čo najskôr operte.
Viac o tom, ako prisatiu kliešťa predchádzať a čo robiť v prípade, ak nejakého na svojom tele predsa len nájdete či ako pred nimi chrániť svojich miláčikov, nájdete v našej poradni.