Poďte sa pozrieť na Krásne veci!

„Krásny = ľudskými zmyslami alebo intelektom vnímaný ako veľmi pekný, veľmi príjemne pôsobiaci na zmysly alebo intelekt človeka,“ nachádzame význam tohto ľubozvučného slova v Slovníku súčasného slovenského jazyka.

„Čo je podľa vás krásne? Je krása subjektívna alebo objektívna? Môže byť abstraktná? Alebo sa vzťahuje len na konkrétne veci, ktoré vieme opísať ako krásne? Je vec krásna a dobrá vtedy, keď ju chceme vlastniť? A ak nemôžeme, stráca pre nás svoju príťažlivosť? Prestáva byť dosť dobrá na to, aby sme sa ňou vôbec zaoberali?“ zamýšľa sa Nitrianska galéria a spolu s ňou i autor veľmi pekných diel Paľo Čejka.

Jeho výtvory autorského linorytu si môžete prísť pozrieť už budúci štvrtok 27. 2. 2020. Vernisáž výstavy Krásne veci sa uskutoční o 18. hodine vo výstavnom priestore Salón v Nitrianskej galérii. Samotná výstava, ktorej kurátorom je Omar Mirza, potrvá až do 26. 4. 2020.

„Na svojej prvej samostatnej výstave v Nitrianskej galérii predstaví tri série grafík: farebnú, sivú a čiernobielu. A ešte rôzne ďalšie veci, predmety, objekty,“ opisuje galéria.

Pavol Čejka je 46 ročný Bratislavčan, ktorý vyštudoval fotografiu a grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa aj ilustrovaniu, spevu, učiteľstvu a je milovníkom záhrad. Najradšej však rýpe do linolea.

Linoryt patrí medzi grafické techniky, ktorú požíval aj napríklad známy španielsky maliar Pablo Picasso. V podstate ide o kresbu vrytú do linolea. „Grafik musí mať jasnú predstavu o tom, čo bude vytvárať, ešte pred začiatkom rytia. Mal by si vytvoriť jednoduchú, výraznú a prehľadnú kresbu a tú potom preniesť stranovo prevrátene na matricu linolea,“ vysvetľuje Pavel Kadlec vo svojej práci História a postupy pri tvorbe drevorezu, drevorytu a linorytu.

linoryt od Pabla Picassa
zdroj: redgrapegallery.co.uk

„Príďte sa pozrieť na odvrátenú stranu krásy a zistíte, že je ešte krajšia!“ pozýva Nitrianska galéria na otvorenie výstavy Krásne veci.

Televízia Nitrička

Forgot Password