Poradňa: Ako chrániť seba a domácich miláčikov pred kliešťami

Radí kožná lekárka a veterinár.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)


Stále teplejšie počasie aj karanténne opatrenia nás lákajú do prírody. No práve tam, v trávnatých porastoch sa často vyskytujú kliešte, ktoré sú pre ľudí nebezpečné najmä z dôvodu prenosu ochorení. Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Obe je dnes možné úspešne liečiť. Diagnózami sa zaoberajú najmä infektológovia.

Sezóna kliešťov trvá približne od začiatku apríla do konca októbra, preto v tomto období neignorujte príznaky spomínaných ochorení.

Inkubačná doba kliešťovej encefalitídy je približne 14 – 20 dní. Začína bolesťami hlavy, svalov, svetloplachosťou, stuhnutou šijou, nevoľnosťou a môže prejsť až do zápalu mozgových blán. Vtedy je treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Veľmi výrazná pomoc pred nakazením sa vírusovou encefalitídou sú vakcíny.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

„Na trhu je dostupná vakcína, ktorá sa podáva v troch očkovacích látkach, ale je dôležité s ňou začať už v zimných mesiacoch. Pre lesníkov, ľudí ktorí často chodia na turistiku alebo preferujú dlhší pobyt v prírode je to vhodná alternatíva,“ tvrdí kožná lekárka Nina Stará Ivaničková.

Najjednoduchšou preventívnou formou ochrany je vhodné oblečenie a repelent.

Návštevu v prírode je vhodné absolvovať síce v ľahkom oblečení, ale s dlhými rukávmi, nohavicami a vo vysokej obuvi. Repelenty by v spojitosti so slnkom mohli spôsobiť ľahšie podráždenie kože, preto ich aplikujeme len na oblečenie a topánky.

Dôležité je vedieť prisatého kliešťa správne odstrániť.

„Kliešť by sa mal uchytiť do pinzety za hlavičku, teda za tvrdú základňu a jemnými kývavými pohybmi pinzetou zo strany na stranu alebo pootočením pomôcť uvoľniť kliešťa z pokožky,“ vysvetľuje kožná lekárka. Po vybratí parazita je dôležité ranu vydezinfikovať. Rovnaký spôsob odporúča aj veterinár.

Ilustračné foto (zdroj: pixabay.com)

Kliešte v týchto mesiacoch ohrozujú aj naše domáce zvieratá.

Najmä u psov a mačiek môže kliešť spôsobiť ochorenie zvané babezióza príčinou, ktorého dochádza v tele k rozpadu červených krviniek. Ak sa ochorenie nezistí včas, zviera môže zomrieť.

„Z tých klinických príznakov, s ktorými majitelia väčšinou prichádzajú je, že ich psík začal veľa piť, je apatický, spavý, nemá chuť na jedlo,“ hovorí veterinár Pavol Zubrický. Pri fyzikálnom vyšetrení sa môže vyskytnúť zvýšená teplota, lebo v tele už prebieha infekcia. Dôležité je všímať si moč, ktorý býva pri tomto ochorení tmavý. „Je to spôsobené tým, že pri praskaní červených krviniek sa vyplavuje aj farbivo. Ochorenie môže spôsobiť aj poškodenie obličiek alebo pečene,“ vysvetľuje veterinár. Dobrá správa je, že na trhu sú liečivá, ktoré rýchlo zaberajú a pokiaľ nenastane výraznejšie poškodenie orgánov, po niekoľkých dňoch je zviera v poriadku.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Ďalším ochorením u zvierat je borelióza, pričom príznaky môžu byť iné, ako u ľudí. U psov často nastáva problém s pohybom a kĺbmi. Podľa veterinára sú ochorenia prenášané kliešťami u mačiek menej časté, hoci ani im sa kliešte nevyhýbajú, no psy sú pri týchto parazitoch citlivejšie. Samotná diagnostika pritom môže byť finančne náročnejšia ako následná liečba.

Možností prevencie je niekoľko.

Na trhu sú spot-on roztoky, teda pipety s repelentným účinkom. „Podstatné je, aby zviera nebolo tri dni pred a tri dni po podaní kúpané, lebo prípravok funguje na báze kožného mazu a ním sa rozdistribuuje na celý povrch tela,“ upozorňuje Pavol Zubrický. Ďalšou alternatívou sú obojky, ktoré však musí mať zviera stále na krku a už niekoľko rokov je na trhu aj tabletová forma. „Nie je to priamo tableta, ale vyzerá to ako taký pamlsok pre psa,“ dopĺňa veterinár.

Ak ste našli u vášho domáceho miláčika kliešťa napríklad na hlave a po vybratí na miesto zostala hrčka, nejde o nič nebezpečné. Je to zvyčajná obranná reakcia tela.

Pre viac informácií o téme kliešťovej sezóny sledujte v najbližších dňoch aj spravodajstvo TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password