Poradňa: Komáre – otravný hmyz, ktorý každý rok prichádza s letom

Darí sa im v stojatých vodách aj v lesoch. V poradni sa dozviete ako proti nim bojovať a čo používať na nepríjemné štípance.

Sezóna dotieravého hmyzu je zase aktuálna. Okrem veľkého množstva kliešťov v okolí Nitrianskeho kraja nás opäť trápia aj „lietajúci upíri“. Bzučanie a štípance sú síce nepríjemné, no podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je prenos ochorení komármi v našich končinách veľmi zriedkavý. „Zo zdravotného hľadiska ide o mikro poranenia a inokuláciu – teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela,“ uvádza ÚVZ SR. V mieste bodnutia vzniká lokálna imunitná reakcia, ktorá sa u niektorých ľudí môže zmeniť na alergickú reakciu.

Alergie na komáre sú najmenej 10-krát zriedkavejšie ako život ohrozujúce bodnutie včelou či osou.

Určite ste si všimli, že komáre útočia najmä večer, keď si chcete posedieť na terase, práve to je totiž ich čas. Najviac útočia večer, hodinu pred a hodinu po západe slnka a tiež ráno, rovnako hodinu pred a hodinu po východe slnka. V čase zamračenej oblohy a v lesoch prebiehajú nálety komárov počas celého dňa, majte preto po ruke vždy prípravok, ktorý minimalizuje svrbenie.

O kalamite hovoríme vtedy, ak bzučiaci hmyz útočí nepretržite celých 24 hodín.

V súčasnosti s týmto problémom bojujú najmä v Bratislavskom kraji. V okolí Nitry je zatiaľ situácia pokojnejšia. Stupeň kalamity sa meria podľa počtu útokov na jednu osobu počas jednej minúty. Prípadný dezinsekčný zásah má byť biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný.

Z hľadiska opatrení, ktoré majú obmedziť komáre, vieme o troch úrovniach v postupnosti: občan – obec (územná samospráva) – štát.

Občania sú zodpovední za pravidelné kosenie svojich dvorov, záhrad a okolia domu, ktorý obývajú. Ak máte v záhrade nádobu s vodou, ktorú používate na polievanie, mali by ste aspoň raz za 7 dní nádobu úplne vyprázdniť, prípadne aj prekrývať. ÚVZ SR radí naliať na hladinu malé množstvo jedlého oleja, čo zabráni larvám a kuklám komárov nadýchnuť sa atmosférického vzduchu. Z rôznych nádob, fliaš, vedier a pod. po daždi nezabudnite vodu vyliať, aby sa v nej komáre neliahli.

„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pre vývoj komárov je vhodná akákoľvek stojatá voda,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Účinnosť sieťok na oknách zvýšite chemickým ošetrením rámov insekticídmi, rovnako by ste mali chrániť aj priestory na chov zvierat.

Samosprávy sú tiež zodpovedné za pravidelné kosenie a likvidovanie rôznych priehlbín, kde sa môže zdržiavať voda, v ktorej vznikajú liahniská. Počas výletov si všimnite, ako sú upravené okraje rybníkov. ÚVZ SR uvádza, že ryby by sa mali dostať až na ich okraj, larvy a kukly komárov sú vraj preň vyhľadávanou potravou, teda tam, kde sú ryby, má byť komárov menej. V prípade štátu majú zodpovednosť za stav sezóny komárov napríklad inštitúcie, ako sú veterinárna či vodohospodárska inšpekcia a okresné úrady.

Aj nitrianska radnica každoročne realizuje postrek proti obťažujúcemu hmyzu. Riešia ním nielen komáre, ale tiež kliešte.

Postrek vykonávajú v skorých ranných hodinách. Podľa hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka si teda môžete už o 6. hodine ráno v mestskom parku bez obáv zabehať. Jednorazový postrek zatiaľ vykonali v parku, v okolí kúpaliska a v blízkosti psích výbehov v každej mestskej časti. „Jeden takýto postrek v jednej lokalite vyjde na približne 2 tisíc eur, čiže nie je to celkom lacná záležitosť,“ tvrdí hovorca. Ak to bude potrebné, zopakujú ich.

Vážnym problém môžu byť záplavy, ktoré s priaznivými teplotami značia obrovské množstvo lariev za krátky čas.

Napríklad pri teplote okolo 25 °C sa z vajíčok vyliahnu larvy do 1 týždňa, z lariev vzniknú kukly a z nich imága (dospelé komáre). Samci sú v tom takmer nevinne, tí po párení zvyčajne hneď uhynú, zatiaľ čo samice potrebujú bielkoviny na produkciu vajíčok.

Krvilačné samice si vyberajú medzi zvieratami aj ľuďmi. Hľadajú podľa tepla, potu a feromónov, o tom, či sa stanete preň obľúbenou potravou, rozhoduje ich prebytok alebo nedostatok. Ak patríte k nešťastníkom, ktorým pri uchu stále bzučia budúce komárie matky, pozrite si reportáž spravodajstva TV Nitričky, dozviete sa napríklad to, ako ich odpudiť prírodnou cestou.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password