Ilustračné (zdroj: pixabay.com)
Dokedy budú školy v mimoriadnej situácii zatvorené rezort školstva zatiaľ presne povedať nevie. Deti, učiteľov a najmä rodičov zastihlo zatvorenie škôl nepripravených. Vyučovanie sa prenieslo zo školských lavíc do virtuálneho sveta. Nie všetci sme ale rovnako informačne zdatní a rodičia sa možno pri vysvetľovaní zlomkov alebo vzorcov neraz zapotia. Ministerstvo školstva a mimovládne organizácie sa preto rozhodli zjednotiť informácie a podklady pre alternatívne spôsoby vyučovania vo forme jedného portálu.
Webstránka ucimenadialku.sk „poslúži ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách v čase mimoriadneho stavu,“ uviedol rezort školstva.
„Viem, že vyučovanie v škole nenahradíme úplne. Ale verím, že tento portál pomôže mnohým učiteľom v ich práci a k žiakom dostane interaktívne a zaujímavé vzdelávacie materiály,“ vraví minister školstva Branislav Gröhling.
Na novom webe nájdete dôležité termíny, usmernenia pre školy a školské zariadenia a tiež tipy na interaktívne učebné materiály, náučné videá, cvičenia, testy, elektronické učebnice, mobilné aplikácie alebo metodické materiály pre učiteľov. Všetky materiály by mali byť dostupné v slovenčine alebo češtine a vo väčšine prípadov sú dostupné zadarmo.
Časť Odporúčania → Zadávanie úloh online – rady a tipy je určená najmä učiteľom, ale dôležité informácie tu získajú aj žiaci a rodičia.
Deti by teraz nemali dostávať úlohy iba s číslom strany, ktorú treba v pracovnom zošite vypracovať, nie je to pre nich motivujúce. Je dôležité viac dbať na cieľ úlohy, teda čo sa deti vďaka nej naučia, kde to využijú. „Ak vidíte priestor na ,dobratieʻučiva v nasledujúcom školskom roku, teraz toto učivo vynechajte,“ odporúča portál. Vo väčšej miere treba využívať prepájanie súvisiacich informácií z príbuzných predmetov, zadávať projekty, ktoré je možné vypracovať s pomocou internetu. Nezabúdať ale na to, že udržať pozornosť pri online škole je náročnejšie, preto je aj teraz nutné postupovať podľa „rozvrhu“.
Témy čerpajte z každodenných situácií.
Pracovné zošity a učebnice využívajte v menšej miere. Diskutujte o tom, čo deti zažili, videli, čítali a pokúste sa o prepojenie s preberaným učivom. Ťažiť môžete z každodenných situácií. „Zaujímavými úlohami môžu byť váženie surovín pri varení a s tým spojené premeny jednotiek, alebo odmeranie dĺžky postele (pre starších žiakov výpočet, koľko percent z ich postele pokrýva vystretý paplón) a pod.,“ radí portál.
Pozrime sa ešte na spomínané učebné materiály.
Vzdelávacie materiály nájdete v časti Zdroje. Portál vám dáva na výber či chcete vidieť materiály pre materské, základné alebo stredné školy. Vyberať si môžete zo štandardných alebo odborných predmetov. V ponuke sú napríklad cvičenia, hry, testy, audio, video alebo učebnice.
Zdravú stravu, pohyb a životné prostredie približuje rubrika Hravo zdravo určená pre MŠ a ZŠ. Dejepis a spoločenské otázky rieši rubrika autorky Sandry Svitekovej, dnes už známej vďaka youtube kanálu Dejepis inak. Pre stredoškolákov zameraých na ekonómiu sú tu učebné texty a otázky z podnikania. Slovenčinu, angličtinu alebo nemčinu si študenti preskúšajú formou online cvičebníc. Väčšinu štandardných predmetov zahrňa aj rubrika Bez kriedy a Fenomény sveta ponúkajú aktivity, videá a interaktívne cvičenia o vode, slnku, vzdchu, kultúre i komunikácii.
Web ucimenadialku.sk by nemusel ani po odznení koronavírusovej pandémie „zapadnúť prachom“. Inšpirovať sa ním môžete kedykoľvek.