Poradňa: Uštipnutie hmyzom môže spôsobiť vážnu alergickú reakciu

Pohotovostný balíček a reakcia okolia môžu zachrániť život.

Kliešte, komáre a bzdochy, resp. ploštica brezová nie je jediný hmyz, ktorý nás počas teplých mesiacov obťažuje. S chladnejšími večermi môže byť ešte otravnejší aj v interiéri. Okrem svrbenia sa však u niektorých osôb môže vyskytnúť vážnejšia alergická reakcia.

Pre alergikov sú nebezpečné, okrem komárov, najmä osy a včely.

Hmyz môže popri užitočnosti aj ohroziť život človeka. Národný portál zdravia (NPZ) v týchto prípadoch upozorňuje na nebezpečenstvo anafylaktického šoku. „Ide o extrémne silnú formu alergickej reakcie človeka na určitý alergén, ktorá si vyžaduje okamžitú pomoc. V opačnom prípade môže skončiť aj smrťou,“ zdôrazňuje NPZ. Alergický šok je sprevádzaný poruchami krvného obehu alebo dýchania, opuchom kože a zrýchleným srdcovým rytmom. „Na rozdiel od bežnej alergickej reakcie, ktorá postihne len určité miesto, anafylaktický šok postihuje celé telo,“ vysvetľuje imunoalergiologička Adriana Kondrlíková.

Viete, ako pri anafylaktickom šoku pomôcť postihnutému človeku?

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Odborníci upozorňujú, že hlavným cieľom prvej pomoci je zachovanie základných životných funkcií, teda dýchania a krvného obehu. Okrem okamžitého privolania pomoci musíte postihnutého položiť do protišokovej polohy so zdvihnutými nohami nad úroveň hlavy.

zdroj: vyliec.sk

„Ak má osoba pri sebe pohotovostný balíček, je nevyhnutné ako prvé podať adrenalín, najmä ak sú prítomné príznaky zlyhávania dýchacieho alebo obehového systému,“ radí NPZ. Pri dusení treba podať inhalačný prípravok na rozšírenie dýchacích ciest, následne podať 1 – 2 tablety antihistaminík. „Ak postihnutá osoba nereaguje na podnety, je potrebné začať s resuscitáciou – udržiavať životné funkcie postihnutého do príchodu zdravotnej pomoci,“ pokračuje NPZ.

Alergik s anafylaxiou by mal vždy pri sebe mať tzv. pohotovostný balíček.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Ten musí obsahovať adrenalínové pero, ktoré je na lekársky predpis a čiastočne ho hradí zdravotná poisťovňa, ďalej antihistaminikum, kortikosteroid (tablety) a v prípade astmatika aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest. „Včasné podanie adrenalínu v prípade anafylaktickej reakcie je nevyhnutné. Všetky ostatné liečivá ako antihistaminiká alebo kortikoidy sú až druhoradé,“ dodáva imunologička.

Alergici by sa mali vyhnúť aj miestam so zvýšeným výskytom komárov.

Na našom území sa síce choroby, ktoré prenáša komár takmer nevyskytujú, no poštípanie, svrbenie, pálenie až bolesť môžu byť nepríjemné. Rovnako nepríjemné môže byť uštipnutie muchničkami, ktoré útočia v dusnom a horúcom počasí. Muchničky údajne nevypijú veľa krvi, ale uhryznutie býva bolestivé. „Po ich uštipnutí často vznikne opuch a začervenanie,“ uvádza NPZ. Svrbenie a pálenie spôsobujú samičky muchničiek, ktoré pri cicaní krvi vstrekujú do rany látky zabraňujúce zrážaniu krvi, no aj toxíny.

Aj v tomto prípade môžu pomôcť repelenty, vhodné oblečenie a vyhýbanie sa určitým miestam.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password