Ďalšie byty, tentokrát v centre mesta. Na Parkovom nábreží má vyrásť štvorpodlažná bytovka. Spoločnosť SALS so sídlom v Zlatých Moraviec tam chce vybudovať bytový dom s 83 bytmi na trvalé a 55 bytmi na prechodné bývanie. Jej konateľom je majiteľ Bojnických kúpeľov Slavomír Eliáš, v Nitre známy najmä zámerom zastavať Palárikovu ulicu, či snahou vybudovať na Zobore vyhliadkovú vežu.
Eliáš kúpil pozemky pri rieke od mesta ešte v roku 2007. Stavebné povolenie mu bolo vydané v novembri minulého roka, nie je však právoplatné.
Obyvatelia Parkového nábrežia a Predmostia so stavbou bytového komplexu nesúhlasia. Argumentujú zničeným výhľadom, komplikovaným parkovaním a nedostatkom zelene. Martin Hodál rozbehol proti plánovanej výstavbe petíciu s názvom Neberte nám zeleň a miesto na parkovanie. Podal aj odvolanie proti stavebnému povoleniu.
Na vzniknutú situáciu rozhorčene zareagoval aj samotný podnikateľ. „Stavebné povolenie som dostal, čuduj sa svete, po desiatich rokoch. Zrazu, v posledný deň odvolacej lehoty sa prihlási 10 ľudí. To je absolútne,“ povedal Eliáš pre TV Markíza. Podľa dostupných informácií sa obáva, že vydať ďalšie povolenie na stavbu môže trvať dlhú dobu.
Informácie o stavbe Hodál získal z vývesky pri Divadle Andreja Bagara. Bolo tam zverejnené stavebné povolenie s lehotou vystavenia do 10. decembra 2019.
V decembri požiadal o pomoc mestské zastupiteľstvo. Kvôli stavbe zmizne z mesta menší hájik aj parkovisko. Petíciu by mal podľa neho podpísať každý, komu záleží na udržaní vzhľadu Starého mesta, zeleni aj doprave a parkovaní. „Otázkou sú skôr možnosti, aby sa táto petícia k ľuďom dostala, a to podmieňuje aj počet podpisov. Počet podpisov každým dňom stúpa. Ľudia sa zapájajú, niektorí ich zbierajú aj v listinnej podobe,“ opisuje aktuálnu situáciu Hodál. Riešenie podľa neho existuje, len treba dať poslancom a vedeniu Nitry motiváciu. „Petícia bude odovzdaná vedeniu mesta a na jej základe budú vyžiadané stanoviská od hlavného architekta, prípadne orgánu, ktorý má na túto stavbu vplyv,“ doplnil Hodál.
Faktom však ostáva, že pozemok je už 13 rokov súkromný. Majiteľ ho teda môže kedykoľvek ohradiť a využívať na ľubovolné účely.
Je preto vysoko pravdepodobné, že petícia ani odvolanie proti stavebnému povoleniu obyvateľom nepomôžu. „Výstavba objektu na nábreží je zahrnutá v územnom pláne centrálnej mestskej zóny na výstavbu od roku 2013. Mesto Nitra pozemok predalo ako vhodný na zastavanie,“ informoval hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. Celý projekt má teda vydané právoplatné územné rozhodnutie už niekoľko rokov a je v súlade s územným plánom mesta.
Stavba by podľa povolenia mala byť dokončená na konci roka 2022.
Bytový dom by mal mať vlastné podzemné parkovisko. K jednotlivým bytom prináležia aj terasy. Tie by mali byť rovnako ako strecha z časti zelené. Prácam však padnú za obeť desiatky stromov a kríkov. Stavebník má kvôli tomu zaplatiť mestu kompenzáciu vo výške takmer 50 tisíc eur.
Kde budú obyvatelia parkovať?
Parkovanie v Nitre je dlhodobo riešený problém. Mesto Nitra aktuálne zavádza aj novú parkovaciu politiku. Napriek tomu, že plocha na Parkovom nábreží je súkromný pozemok, už roky slúži verejnosti ako záchytné parkovisko. Parkujú na ňom ľudia pracujúci v priľahlom centre aj v blízkom okolí. Radnica ako náhradu ponúka obyvateľom možnosť parkovať pod hradom pri zimnom štadióne. Toto parkovisko je však ďalej od centra mesta a nedá sa z neho prestúpiť na verejnú dopravu.
Martin Hodál mestu navrhuje, aby podnikateľovi ponúklo na výmenu iný pozemok – taký, na ktorom by stavba bytovky neprekážala. Ani Slavomír Eliáš túto možnosť nezatracuje. Ak mesto príde so zaujímavou ponukou, akú si prestavuje, je ochotný o výmene uvažovať.
Či je stavba podobného typu vhodná na daný pozemok, je otázne aj podľa Viktora Šabíka: „Môj osobný názor je, že Nitra je mesto vedľa rieky, nie na rieke.“ V každom významnom európskom meste je podľa neho nábrežie rieky urbanizované, s kvalitnou architektúrou. „Na komisii pre územný rozvoj a architektúru sme tento problém riešili v roku 2019. Vnímame ho ako nie celkom najlepší a našli sme v ňom veľa chýb. Sám si viem predstaviť na takomto významnom mieste niečo kvalitnejšie,“doplnil hlavný architekt. Scéna pri rieke je podľa Šabíka určená pre prvú architektonickú ligu a určite by mala prebehnúť súťaž. Absencia kvalitnej zelene bola jedným z hlavných problémov, na ktorý komisia v diskusii poukázala. Radnica však v tejto fáze nemá na proces žiadny dosah. „Územné rozhodnutie je právoplatné, zmeny sú možné len v prípade, ak by si sám investor uvedomil, že kvalita architektúry je rozhodujúcim faktorom pre kvalitu života v meste,“ uzavrel Šabík.