Vedenie Kardiocentra sa so situáciou vysporiadava podobne ako celé slovenské zdravotníctvo. „Ďakujeme všetkym našim zamestnancom, že ešte stále fungujú,“ hovorí konateľ Martin Bednárik.
Zároveň dodáva, že podľa vypracovaného pandemického plánu a pandemických smerníc sú pacienti v Kardiocentre rozdelení do skupín: nerizikoví, nízko rizikoví, stredne rizikoví a pozitívni na COVID-19.
„Inkriminovaný pacient bol pri prijatí vyhodnotený ako nízko rizikový a podľa toho sa k nemu aj pristupovalo. Až následny výstup teploty, kašeľ a dodatočné priznanie sa, že bol v kontakte s príbuzným zo zahraničia spôsobili, že bol preklasifikovaný do skupiny stredne rizikový, čo spôsobilo následné opatrenia, a to odber testov a preklad na Infekčné oddelenie.“
Vedenie Kardiocentra dodáva, že najlepšou variantou by bolo zvýšenie opatrnosti pri všetkých pacientoch.
„Keďže v dnešnej dobe hovoríme už o komunitnom šírení sa infekcie, pretože už je prítomná tu v populácii, ad absurdum by bolo úplne najideálnejšie, keby sa ku všetkým, alebo aspoň aj k nízko rizikovým pacientom pristupovalo ako k rizikovým.“ Konateľ špecializovaného zariadenia však zároveň poukazuje na kritickú situáciu a nedostatok ochranných pomôcok na celom Slovensku.
V Kardiocentre je ošetrovaných v priemere 50-70 STEMI infarktov mesačne, pretože centrum poskytuje intervenčnú liečbu pre približne 1,5 miliónovú spádovú oblasť Slovenska.
Ak by malo dôjsť z akéhokoľvek dôvodu (napr. karanténa) k uzatvoreniu pracoviska, budú ohrození na živote pacienti nie pre nový vírus, ale pre akútny infarkt. „Napriek tomu, že máme na Slovensku Covid-19, bohužiaľ, ostatné choroby neprestali existovať,“ dodáva na záver.
Špecializovaná nemocnica zameraná na diagnostiku a liečbu srdcových ochorení v súvislosti s epidémiou Covid-19 pracuje už od 16.3.2020 v akútnom režime. Plánované ambulantné vyšterenia a hospitalizácie sa k danému dňu až do odvolania zrušili.