Prvou najčastejšie spomínanou chorobou je práve anorexia – stav, kedy osoba trpiaca týmto ochorením úmyselne znižuje svoju hmotnosť aj napriek tomu, že časom dosiahne jej váha extrémne nízke čísla. Chudnutie sprevádzajú drastické diéty, nadmerné cvičenie, používanie liekov/prípravkov na zníženie hmotnosti, vyhýbanie sa jedlu alebo nahrádzanie jedla doplnkami stravy. V extrémnych prípadoch mnohí pacienti trpiaci anorexiou priznávajú, že sa snažili zaplniť žalúdok konzumáciou vaty, nechtov, vlasov a podobne. Touto závažnou chorobou trpí aj Jana Žampachová, ktorá vysvetľuje, aké je žiť s týmto ochorením.
„Cítila som sa strašne slabá, mala som veľmi veľa fyzických aj psychických problémov, ako sú napríklad panické záchvaty. Opísala by som ich ako tranz. Keď sa do neho dostaneš, začeš sa triasť a bojíš sa všetkého.“
Choroba sa zväčša prejavuje okolo 14. až 18. roku života. Najviac ohrozené sú dievčatá, ale aj chlapci pohybujúci sa v prostredí, ktoré vyžaduje štíhlosť – balet, modeling, gymnastika, atletika a iné. Svoje zlo vniesla do sveta aj nejedna sociálna sieť, ktorá často ponúka mladým ľudom ilúziu dokonalého života, kde sa chudý človek považuje za toho úspešného a príťažlivého. „To má vplyv na sebahodnotenie u mladých ľudí, pocit hodnoty vychádza prevažne z atraktívneho vzhľadu. Mladej generácii sa nedostatočne ponúkajú vnútorné hodnoty, ako protiváha k ideálu krás,“ prezrádza LZDZ.
Choroba má mnoho príznakov ako vypadávanie vlasov, nadmerné ochlpenie, vypadávanie a kazovosť zubov, nezdravo pôsobiaca pokožka, zlyhávanie obličiek, vymiznutie menštruačného cyklu, svalové kŕče, strata červených krviniek, odvápnenie kostí – osteoporóza, sklon k izolácii, depresie, úzkosť, podráždenosť a tak ďalej. Najväčším príznakom je, samozrejme, voľným okom viditeľné strácanie hmotnosti.
„Na Slovensku sa tomuto problému nikto nevenuje. Nie sú tu žiadne špecializované strediská. V Prahe je dom, kde umiestňujú pacientov, ktorí anorexiou trpia. Spoločne jedia a vykonávajú rôzne aktivity, vzájomne sa podporujú,“ dodáva Jana Žampachová.
Anorexia sa dá dostať pod kontrolu. Je síce pravda, že na Slovensku nemáme špecializované zariadenie, ktoré by ponúkalo pomoc práve ľuďom s poruchou príjmu potravy, pacienti však môžu vyhľadať odborníkov vo svojom okolí. „Liečbu vedie psychiater v spolupráci so psychológom a prípadne aj s ďalšími lekármi (gynekológ, gastroenterológ). Liečba prebieha ambulantne, v ťažších prípadoch v nemocnici (2-3 mesačný pobyt, podobne ako pri liečbe závislostí),“ radí LZDZ.