Od založenia skautingu ubehlo už vyše 100 rokov, odvtedy sa pôsobnosť skautov rozšírila do celého sveta. Aktuálne na Slovensku funguje nezisková organizácia Slovenský skauting, ktorá združuje viac ako 7 000 chlapcov, dievčat a dospelých dobrovoľníkov v 120 mestách a obciach Slovenska.
Skautingu sa pritom môže venovať každý. Bez rozdielu pohlavia, veku, rasy či vierovyznania.
„Učíme človeka poznávať samého seba, pracovať na sebe, získavať vôľu prekonávať svoje slabé miesta a postarať sa o seba a svoje potreby. Človek v skautingu získava cenné skúsenosti, ktoré mu pomáhajú dosiahnuť úspech v živote a zamestnaní,“ vysvetľuje Slovenský skauting.
Skautský program je veľmi bohatý a každý člen si v ňom nájde to, čo ho baví. Od výletov, táborov, kultúrnych akcií až po expedície do zahraničia. Prekonáva svoje limity, pomáha druhým a zároveň sa aj aktívne podieľa na ochrane prírody.
„Po príchode na skauting sa dieťa stáva členom družiny, skupinky, ktorá je tvorená 6 až 10 deťmi v podobnom veku. Družina sa stretáva raz do týždňa asi na 2 hodiny,“ dodáva organizácia. Takáto družina je vedená starším, skúsenejším rovesníkom, ktorý pre nich tvorí rôzne hry a aktivity.
Viac družín tvorí oddiel, niekoľko oddielov zas zbor. Na Slovensku funguje celkom 79 takýchto skautských zborov, v Nitrianskom kraji ich zastrešuje Skautská oblasť kniežaťa Pribinu – Nitra, ktorá má pod palcom 8 zborov.
Okrem pomoci najbližším sa skauti venujú aj rôznym iným dobrovoľníckym projektom. Každé Vianoce prinášajú do domovov Betlehemské svetlo, zapájajú sa do globálneho vzdelávania či pomáhajú pri záchrane a obnove hradných zrúcanín v projekte Odklínanie hradov.
Skauting prispieva k fyzickému, intelektuálnemu, sociálnemu i duchovnému rozvoju človeka. Azda aj preto patrí Slovenský skauting medzi najväčšie výchovné organizácie pre deti a mládež na Slovensku.