Na jar je v ovzduší zvýšená koncentrácia peľov, čo ťažšie prežívajú najmä alergici. Slzia im oči, škriabe ich v krku, sliznice svrbia a z nosa sa stal vodopád. Alergici a astmatici v tomto období zažívajú krušné chvíle, a to nielen pre to, že začala peľová sezóna, ale aj kvôli koronakríze, ktorá do ľudí zasiala strach pred nákazou.
Obyčajné kýchnutie v autobuse či v obchode zmení človeka s alergiou na chodiaci terč. Nepríjemné pohľady, v horšom prípade aj slovné útoky vôbec nie sú ojedinelé. Na sociálnych sieťach sa šíria príbehy o nevpustení do obchodu či predčasnom vystúpení z autobusu. Tolerancie sa kvôli vírusu takmer úplne vytratila.
Len málo ľudí si uvedomuje, že kýchanie nepatrí k bežným príznakom ochorenia COVID-19.
Práve kvôli tomu si začali niektorí obyvatelia vyšívať na rúška nápisy ako „je to len alergia“ alebo „som astmatik.“ Vydržať v rúšku je pre mnohých z nich často obtiažne a namiesto toho, aby riskovali záchvat, si rúško na verejnosti na chvíľu zložia, čo sa nezaobíde bez vyčítavých pohľadov. Návod na to, ako dať svojmu okoliu najavo, že sa nákazy vo vašom prípade báť nemusí, ponúka iniciatíva z Čiech.
Sponka s motívom kvetu symbolizuje alergiu.
Alergici si ju pripínajú na rúško a dávajú tým jasne najavo, že si osočovanie a útoky nezaslúžia. Sponka by mala byť dostatočne farebná a veľká, aby bola dobre viditeľná. Pozor, príliš ťažká ozdoba môže rúško sťahovať z tváre, voľte preto ľahšie alternatívy.
Od dnes je rúško v exteriéri dobrovoľné
Nosenie rúška môže niektorým ľuďom spôsobovať zdravotné ťažkosti, buďme preto k sebe ohľaduplní. Napokon, čas sa tejto tvárovej ochrane pomaly kráti. Premiér na pondelkovej tlačovej konferencii deklaroval povinnosť nosiť ochranu tváre len na verejných plochách v interiéri. Od dnes je v exteriéri, ak sme od cudzej osoby vzdialení viac ako päť metrov, nosenie rúška dobrovoľné.