Stomatologické ambulancie bojujú o prežitie. Hrozí nedostatok zubárov

Pre celosvetovú pandémiu sa uzatvorili mnohé ambulancie, samotná Slovenská komora zubných lekárov odporúčala ošetrovať len akútne stavy. Pokles tržieb, v niektorých prípadoch však dosahuje až 90% príjmu, čo môže mať likvidačné následky.

Práve preto sa niektoré ambulancie rozhodli ordinovať a ošetrovať aj bežné stavy. Ich fungovanie však sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia: „Na našej klinike sme po nejakých 2-3 týždňoch trvania týchto obmedzení prijali opatrenia, ktoré nám umožňujú ošetrovať pacientov aj v rámci normálnych výkonov. Problémom je to, že je to materiálne aj časovo náročné,“ odpovedá Martin Šrank, zubný lekár.

K prenosu ochorenia COVID-19 môže dôjsť najmä pri vŕtaní postihnutej oblasti, kedy sa kvapôčková infekcia dokáže rozšíriť z úst pacienta až do 3 metrov: „Zubné vŕtačky aj ultrazvuky sú chladené vzduchom a vodou, týmto infekčným aerosólom z úst pacienta dochádza pri ošetrení ku kontaminácii vzduchu v ambulancii ,“ vysvetľuje zubný lekár.

O otvorení niektorých ambulancií a ich prevádzke v obmedzenom režime vie aj Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov: „Čo mám informáciu, väčšina zubných lekárov pracuje v tomto režime, ale samozrejme, ak by si zubní lekári boli schopní zabezpečiť dostatočný počet ochranných prostriedkov a pracovať v sprísnenom režime, tak môžu ošetrovať aj iné ako neodkladné prípady.“

Ambulancie zatvárajú najmä lekári nad 65 rokov, práve tí patria do rizikovej skupiny. Pokiaľ sa pre nedostatok financií rozhodnú svoju prax ukončiť, môžeme prísť v priemere až o tretinu stomatológov na Slovensku. „Práve toto je tá riziková skupina zubných lekárov, ktorí môžu zvažovať, že pri ich momentálnom výpadku finančných prostriedkov a zatiaľ nedostatočne krytých celkových nákladov zubných ambulancií zo strany štátu, ukončenie prevádzky,“ upozorňuje Igor Moravčík.

Zazmluvnení lekári sa spoliehajú na pomoc poisťovní, tie prisľúbili záchranný paušálny príspevok vo výške 75% z minuloročného priemeru. Tretina stomatológov na Slovensku, ktorá funguje na priamu platbu, žiada o pomoc Ministerstvo zdravotníctva, na nich sa totiž príspevok z poisťovní nevzťahuje.

„Diskusie s rezortom financií ako aj zdravotnými poisťovňami prebiehajú. Po uzavretí rokovaní budeme o detailoch informovať,“ dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password