Vláda ale aj okolité krajiny nás síce chvália za kolektívnu zodpovednosť, ktorá nás umiestnila na prvé priečky pandémiou najmenej zasiahnutých krajín EÚ, no to neznamená, že Slováci pristupujú zodpovedne ku všetkému. „Tak, ako sme vás počas uplynulého obdobia chválili za správanie, nosenie rúšok a obmedzenie sociálnych kontaktov, tak sme na druhej strane veľmi nespokojní s vývojom dopravnej nehodovosti a s priestupkami v cestnej premávke,“ odkazuje Polícia SR.
Dôvodom častejšieho porušenia zákona majú byť zrejme prázdnejšie cesty, ktoré lákali vodičov k rýchlejšej jazde, ale aj vedomie, že príslušníci zboru majú plné ruky práce so strážením hraníc, hliadkovaním pri nemocniciach a monitorovaním miest s pozitívne testovanými.
Polícia Slovenskej republiky sa preto rozhodla sprísniť opatrenia na cestách.
Čísla neklamú – „Policajti v Nitrianskom kraji odhalili v rámci objektívnej zodpovednosti za 4 mesiace tohto roku až 2719 priestupkov, čo je 10 násobne viac ako v rovnakom období minulého roku,“ odkazuje Polícia SR.
Hlavnou príčinou dopravných nehôd nebol alkohol, ale porušenie povinností vodiča. To znamená, že šoféri najčastejšie nedodržiavali povolenú rýchlosť jazdy, nesprávne sa otáčali či cúvali, nezvládali správne jazdiť cez križovatku a nedodržiavali stanovené vzdialenosti. „Teda úkony, ktoré by mal každý vodič zvládať bravúrne už po obdržaní vodičského preukazu. Lenže k tomu treba ešte aj dávku zodpovednosti, ohľaduplnosti, bezpečného správania a uvedomenia si, že na ceste nie som sám,“ informuje Polícia SR.
Bohužiaľ, podľa štatistík sa k dopravným nehodám v Nitrianskom kraji pridružil alkohol častejšie ako minulý rok. Kým v 2019 sa s jeho pričinením stalo 35 nehôd, v tomto roku je ich už 41. „Na základe týchto nelichotivých výsledkov sa vraciame na cesty nekompromisne bojovať s ľahostajnosťou vodičov a chrániť životy a zdravie všetkých účastníkov cestnej premávky,“ dodáva Polícia SR.
Zdroj foto: Pixabay