Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti so šíriacou sa nákazou koronavírusu – COVID-19 vydala pre verejnosť niekoľko odporúčaní, návodov a postupov ako sa správne a najmä účinne chrániť. Jednou z dostupných a ľahko vyrobiteľných pomôcok sú rúška. Viete ich nosiť správne?
Rúško je v prvom rade pomôcka, ktorá má ochrániť zdravých ľudí pred šírením nákazy od chorého jedinca. WHO však odporúča nosiť masku aj zdravým ľuďom, a to najmä v prípade, ak sa starajú o osobu s podozrením na infekciu SARS-CoV-2. Zakladať si rúško je dôležité pri kašľaní alebo kýchaní.
V dnešnej ťažkej dobe nikto nedokáže zaručiť, že nie je nebezpečným vírusom nakazený. Preventívne nosenie rúška by preto malo byť samozrejmosťou. Je to prejav solidarity najmä voči rizikovým skupinám obyvateľov. Chránite tak seba aj svoje rodiny.
Ak nosíte masku, musíte vedieť, ako ju správne používať a zlikvidovať. Ochranné rúška sú účinné iba pri použití v kombinácii s častým čistením rúk dezinfekciou alebo mydlom a vodou.
Zásady používania ochranných rúšok podľa WHO:
- Pred nasadením masky si očistite ruky dezinfekciou na báze alkoholu alebo mydlom a vodou.
- Zakryte ústa a nos rúškom a uistite sa, že medzi rúškom a vašou tvárou nie sú žiadne medzery.
- Ak má rúško všitý kovový pásik, otočte rúško tak, aby bol na hornej strane.
- Dbajte, aby rúško doliehalo na tvár, kovový pásik ohnite, aby presne dosadol na tvár. Dbajte, aby ste mali zakrytú aj bradu.
- Počas používania sa rúška nedotýkajte. Ak tak urobíte, očistite si ruky.
- Vymeňte masku za novú, len čo bude vlhká. Jednorazové rúška nepoužívajte opakovane.
- Rúško odstráňte zozadu. Nedotýkajte sa jeho prednej strany. Dôležité je okamžité zlikvidovanie rúška (najlepšie vyhodenie do uzavretej nádoby). Rúška určené na viac použití je nutné okamžite oprať v práčke.
- Ruky si opäť dôkladne očistite a vydezinfikujte.
Viac návodov a odporúčaní môžete nájsť na stránke WHO – www.who.int.
V týchto chvíľach evidujeme nedostatok rúšok, a to najmä na úradoch, v obchodoch a vo fabrikách. Verejnosť sa preto mobilizuje a vzniká iniciatíva, ktorej cieľom je svojpomocná výroba čo najväčšieho počtu ochranných masiek. O pomoc prosí aj nitrianska radnica. Mesto aktuálne potrebuje aj materiál. Kto má možnosť a záujem v tejto veci pomôcť, môže poslať správu na fb Mesto Nitra.
Ruško alebo respirátr?
Aj keď rúška ani repirátory nezaručia svojim požívateľom 100-percentnú ochranu pred nakazením, môžu toto riziko výrazne znížiť. Niektoré typy respirátorov poskytujú vyššiu úroveň ochrany, ale len za určitých podmienok. Pre čo najvyššiu účinnosť je totiž potrebné urobiť určité opatrenia: zvoliť vhodný respirátor, čo sa týka typu aj tvaru, správne si ho nasadiť a správne ho nosiť. Samozrejmosťou je dodržiavanie ďalších preventívnych opatrení, najmä hygieny rúk.
Vo svete sa často v súvislosti s ochranou pred koronavíruom skloňuje respirátor s označením N95. Jeho európskym ekvivalentom by mohli byť pomôcky s označením FFP2.
Tie odporúča aj WHO, najvyššiu úroveň ochrany však poskytujú respirátory s označením FFP3 – dokážu odfiltrovať až 99 percent častíc s veľkosťou do 0,6 μm. Dôležité je dbať aj na dĺžku používania respirátora. Tie s onačením NR sú určené len na jedno použitie (cca 8 hodín), pretože sa nedajú dezinfikovať a výrobca nevie zaručiť ich správne fungovanie pri ďalšom užívaní.