V Nitrianskom kraji máme unikátnu národnú kultúrnu pamiatku – Fidvár

Objavy plánujú sprístupniť verejnosti. Na projekte sa bude podieľať mesto Vráble a Archeologický ústav SAV v Nitre.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Pýtate sa, čo je to Fidvár? Ide o lokalitu významnej argcheologickej hodnoty. Nachádza sa len kúsok od Nitry a pýšiť sa ňou môžu približne 20 km vzdialené Vráble. Výskum prebiehal v danej lokalite v rokoch 2007 až 2017 v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied v Nitre. Po skončení vykopávok Vráble spolu s profesorom Bátorom z ústavu začali pracovať na vyhlásení lokality za národnú kultúrnu pamiatku (NKP).

Ide totiž o objav významných artefaktov, ktoré dosvedčujú stabilné osídlenie mestského typu už 2500 rokov pred n. l.

Odborníci tu skúmali osídlenie staršej doby bronzovej a objavili aj neolitické sídlisko z mladšej doby kamennej a dva pochodové rímske tábory z 2. storočia n. l., predpokladajú preto, že v tunajších končinách istý čas prebýval aj cisár Marcus Aurelius. „Je to nález nielen slovenského, ale až stredoeurópskeho významu. Odborníci začali Vráble nazývať slovenské Mykény,“ uvádza mesto Vráble.

Jozef Bátora na mieste náleziska (zdroj: Mestský úrad vo Vrábľoch)

A tak zrejme nie je prekvapením, že lokalita bola už v roku 2018 za NKP skutočne vyhlásená, no potešujúca môže byť informácia, že objavy chcú tiež sprístupniť verejnosti.

Predpokladom pre postavenie skanzenu je stretnutie primátora Vrábeľ Tibora Tótha, riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya, archeológa Jozefa Bátoru a projektového špecialistu Dušana Baka. Na spoločný projekt mesta a Archeologického ústavu radnica vyčlenila 5000 eur. Skanzen by mohol predstaviť aj ďalšie objavy z daného obdobia, ktoré boli objavené na náleziskách po celom Slovensku. „Verím, že sa nám spoločnými silami podarí vybudovať dobrý stánok kultúry a vedy (Múzeum človeka staršej doby bronzovej), ktorý náš región Požitavia, ale aj celé Slovensko, veľmi potrebuje,“ vyjadril sa profesor Bátora.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Okrem zabezpečenia finančných, administratívnych a projektových záležitostí bude však treba vysporiadať aj majetkovo-právne vzťahy. Vrábeľská radnica mieni, že vzhľadom na verejno-prospešný záujem sa postup nebude zdržiavať.

„Nálezisko, ktoré odkrylo históriu na našom území láka svojimi nálezmi nedočkavých návštevníkov a je dôležité tento objav vhodne sprístupniť verejnosti,“ dodáva magistrát mesta.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password