Myšlienka medzinárodného dňa detí vznikla ešte v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, vo Švajčiarsku. Zástupcovia 54 krajín sa už v tej dobe zaviazali, že zvýšia pomoc najmenším predovšetkým v chudobných oblastiach, a tak schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním aj inými otázkami týkajúcimi sa detí po celom svete. Postupne sa začal formovať jeden zo súčasne najobľúbenejších sviatkov roka.
Historici nevedia presne určiť, prečo sa Medzinárodný deň detí oslavuje práve 1. júna.
Podľa niektorých indícií sa o to pričinil čínsky generálny konzul, ktorý presne v deň konferencie v Ženeve zobral veľký počet sirôt na festival Dračích lodí. Takýmto spôsobom chcel zviditeľniť nepostačujúcu pomoc deťom na celom svete. Jeho gesto sa podľa historikov mohlo stať dôvodom na vznik sviatku.
Na našom území sa deň najmenších začal oslavovať v roku 1950.
Za zavedením osláv pri príležitosti MDD stáli viaceré organizácie hájiace práve detí, najmä Medzinárodná federácia žien a združenie učiteľov. Sviatok sa dodnes teší obrovskej popularite. Tradične sa usporadúvajú rôzne detské akcie, vystúpenia, koncerty, divadelné predstavenia… Slovensko patrí medzi post-komunistické štáty, ktoré si dátum osláv ponechali 1. júna, a to aj napriek tomu, že v deň prijatia Deklarácie o právach detí na zhromaždení OSN bol odporučený dátum 20. november. Iný deň si zvolili aj krajiny ako Nórsko, Chorvátsko či Argentína. Vo všetkých končinách však oslavy prebiehajú pomerne rovnako, avšak, ako v mnohých prípadoch, každý národ praktizuje svoje vlastné zvyky a tradície.
Ako osláviť tohtoročný Deň detí?
Pandémia sa postarala o to, aby boli rodičia tento rok pri vymýšľaní programu kreatívnejší ako zvyčajne. Organizovanie hromadných akcií stále nie je povolené a veľká časť online podujatí prebehla už cez víkend. Deťom však často stačí málo, návrat do školy alebo aj obyčajná, nefalšovaná pozornosť rodiča (skutočná, nie len „mať to rýchlo za sebou, lebo ešte treba variť“ – deti to dokážu vycítiť).
Väčšina odborníkov radí, aby sme namiesto „obyčajných darčekov“ v podobe sladkostí darovali deťom viac spoločne stráveného času. Skúste sa obliecť ako princezné, vojaci či obľúbené rozprávkové postavičky. Zapojte svoje ratolesti do varenia alebo starostlivosti o mladšieho súrodenca. Deťom sa počítajú zážitky, nie počet hračiek, na ktoré sadá prach. Čo dáte, dvakrát sa vám vráti.
Deti sú bytosti, ktoré menia náš dospelácky svet, vnášajú doň úsmev, radosť a často i nové pohľady, ktoré majú obrovský potenciál zmeniť naše vnímanie.
Deti sú poklad. Musíme si ho chrániť a zároveň vychovávať. Vďaka deťom je náš svet krajší, starajme sa preto o ne tak, aby ho mali pekný aj ony.