Vplyvom situácie s koronavírusom dochádza u niektorých žiakov základných škôl k problémom s učivom. V dôsledku prerušeného vyučovania dochádzalo v minulom školskom roku k prehlbovaniu ich znalostí a vedomostí.
Tým, ktorí vypadli z vyučovania, pomôžu študenti vysokých škôl.
Ide o nový program rezortu školstva, ktorý zastreší 5 pedagogických fakúlt slovenských vysokých škôl. Zástupcovia škôl už koncom septembra podpísali so Štátnym pedagogickým ústavom (ŠPÚ) a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR Memorandum o spolupráci.
„Cieľom je pomôcť žiakom a žiačkam základných škôl s ťažkosťami v učení, ktoré im spôsobila pandémia ochorenia Covid-19,“ potvrdzuje Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Z UKF sa bude na priebehu programu podieľať Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva a Fakulta stredoeurópskych štúdií. Zapoja sa aj pedagogické a ďalšie fakulty z iných miest. „Spolupráca rezortu školstva a vysokých škôl by mala prispieť k zmierneniu negatívnych dopadov pandémie na budúcu vzdelávaciu dráhu žiakov,“ mieni rezort školstva.
Najviac 2 hodiny týždenne.
Podľa riaditeľky ŠPÚ bude doučovanie v tomto školskom roku prebiehať najviac 2 hodiny týždenne v skupine, alebo individuálne s 1 študentom školy. Prebiehať má v priestoroch ZŠ, ktorá sa do doučovania prihlási, prípadne aj online s využitím školskej techniky.
„Verím, že táto spolupráca bude prospešná nielen pre žiakov, ale prinesie praktické skúsenosti aj študentom vysokých škôl,“ dodala štátna tajomníčka ministerstva Monika Filipová.
foto ilustračné (pixabay.com)