Zasnežená príroda láka ľudí na prechádzky. Viete ako sa v tomto počasí správne obliecť?

Posledné dni sa vonkajšie teploty držia len niečo okolo nuly, napriek tomu sa mnohí z vás vyberú na prechádzku do prírody. Pre deti je lákavá aj snehová nádielka, ktorá prišla na západnú polovicu Slovenska minulý týždeň.

Prechádzka na čerstvom vzduchu môže byť zdraviu prospešná, ale treba myslieť aj na to, že chladný a ostrý vzduch vie potrápiť nepripravený organizmus.

„Suchý a mrazivý vzduch dráždi sliznicu dýchacích ciest a vírusy tak ľahšie preniknú do organizmu. A hoci sa výskyt viróz často pripisuje iba chladnému počasiu, ich šíreniu sa darí aj v príliš prekúrených miestnostiach,“ tvrdí Národný portál zdravia (NPZ).

Menšie deti ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu.

Vedúca oddelenia detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Slotová upozorňuje, že detskú pokožku vystavenú vonkajšiemu ovzdušia treba natrieť mastnejším krémom aspoň 30 minút pred odchodom. „Napriek týmto opatreniam a vhodnému viac vrstevnatému oblečeniu sa neodporúča dojčatám, teda deťom do jedného roka, pobyt vonku pri teplote vzduchu nižšej ako -5 °C. Batoľatá do 3 rokov veku by pri takejto teplote nemali byť vonku dlhšie ako 1 hodinu a pri teplote nižšej ako -10 °C sa pobyt batoľatám ani deťom predškolského veku vo vonkajšom prostredí neodporúča,“ dodáva Katarína Slotová. Najvhodnejší čas na prechádzky je poludnie, kedy je teplota vzduchu obyčajne najvyššia.

Zvážte najmä materiál a druh oblečenia.

Najviac vás dokáže zahriať vlna, flis a angora. O niečo slabšie goratex a viskóza. Polyester a bavlna, ktorá je síce príjemná k pokožke, vás dostatočne nezahrejú. Vhodná je aj termobielizeň a namiesto bežných rukavíc skúste palčiaky, v ktorých sa teplo lepšie udrží, hoci sa v nich ťažšie manipuluje. Okrem studených nie sú vhodné ani príliš teplé nápoje, pretože rozširujú cievy, čo môže spôsbiť ďalšiu strat telesného tepla.

Starší ľudia a novorodenci by mali nosiť viac vrstiev.

Je to najmä z toho dôvodu, že starší ľudi sami produkujú menej telesného tepla. Pri novorodencoch platí pravidlo plus jednej vrstvy – deti by mali mať o jednu vrstvu oblečenia viac, než dospelý. „Miesto, ktoré je vhodným ukazovateľom teplotného pohodlia u najmenších detí nie sú ruky, ale záhlavie – malo by byť suché a teplé. Ak je vlhké, bábätku je teplo,“ vysvetľuje NPZ.

foto ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password