Zubné ambulancie sa vracajú k štandardným ordinačným hodinám, vykonávať by mali aj preventívne prehliadky. V platnosti stále ostávajú prísne hygienické opatrenia a hygienicko-epidemiologické postupy. Dentálny tím musí byť vybavený príslušnými ochrannými prostriedkami, medzi ktoré patrí dýchacia maska normy minimálne FFP2/N95, okuliare s bočnicami, pokrývka hlavy, jednorazové rukavice aj ochranný odev.
V čakárňach zubných ambulancii sa praktizuje zvýšená dezinfekcia.
Z epidemiologického hľadiska je nevyhnutné eliminovať vzájomný kontakt pacientov v ambulancii. „Ak to situácia umožňuje, čakáreň je pre pacienta uzavretá a pacient príde len po predchádzajúcom telefonickom vyzvaní z auto alebo vonkajších priestorov,“ uvádza tretia verzia Metodického usmernenia hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor zubné lekárstvo. Odborník tiež odporúča zvýšiť frekvenciu dekontaminácie priestorov aplikáciou dezinfekčného prostriedku, a to najmä na kľučky.
Pacienti, vrátane akútnych s bolesťou, sa musia na vyšetrenie vopred objednať.
Pri vstupe do zariadenia musí mať pacient ochranné rúško, pred samotným vyšetrením mu personál zmeria teplotu. Pacient tiež vypĺňa dotazník o svojom zdravotnom stave a anamnéze. Rizikoví pacienti s celkovými ochoreniami by mali byť ošetrovaní na začiatku ordinačných hodín, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.
Zvýšený hygienicko-epidemiologický režim predlžuje čas ošetrenia, čo sa prejaví na redukcii počtu ošetrených pacientov.
Kvôli prísnym normám sú vyššie aj náklady zubných lekárov. Slovenská komora zubných lekárov však požiadala zdravotné poisťovne o riešenie tejto problematiky. Podľa prezidenta SKZL je dôležité, aby poisťovne tieto náklady zohľadnili tak, aby to malo čo najmenší dosah na pacienta.